Pielegnice

Moderatorzy: chemik83, azja-83

Pielegnice

Postprzez Kindal » 20 Maj 2008, 09:48

1.gdzie jest najlepszy wybor ryb tego gatunku?? okolice wodzislaw jastrzebie rybnik rydlutowy??
2. jakie pielegnice trzymaja male rybki w paszczy i od czasu do czasu je wypuszczaja??
3. jakie rybki moge miec z pielegnica papuzia?? (neonki niewchodza w gre)?? a inne pielegnicowate??
Arek
Kindal

Blog: Wyświetl wpis (0)

Postprzez azja-83 » 20 Maj 2008, 14:08

Wydaje mi się że nie ma sklepu specjalizującego sie w pielęgnicach ,jak mają to po 2 ,3 gatunki co do pyatnia 2 to większość pielęgnic , z tond w końcu ich nazwa , jeśli sie decydujesz na pielęgnice to musisz mieć dość duży baniak , pochwal się :)
7.12.2008 - 300L słonej wody ruszyło :)
Awatar użytkownika
azja-83
Site Admin

Obrazki: 17
Miejscowość: Racibórz
Blog: Wyświetl wpis (2)
tlen: azja-83
Gadu-gadu:: 3928001

Postprzez Adrian Dziki » 20 Maj 2008, 19:17

Co do pierwszego pytania ... to tak naprawdę nie ma odpowiedzi na to pytanie ,ponieważ pielęgnica to nazwa rodziny ryb okniokształtnych ,obejmuje ona zarówno gatunki małe jak i średnie .
Do małych należą m.in ramirezki ,muszlowce ,większość południowoamerykańskich pielęgniczek ,niektórych pyszczaków ,zaś do gatunkó większych należą skalary ,paletki ,drapiezne pielęgnice z Am. Pd ,niektóre pyszczaki ,tilapie itd itd łącznie kilkaset gatunków ,dlatego pytanie ,który sklep ma szeroki wybór pielęgnic nie bardzo mi się podoba.
Bardzo dużo gatunków południowo amerykańskich pielęgniczek oraz sporo tych większych posiada w hodowli Pan ,który jest właścicielem sklepu Rekim w Pszowie ,Rybniku na ul .Zebrzydowickiej oraz sklepu w Boguszowicach .
Mamy sklep Malawi z pyszczakami i tropheusami ,mamy hodowlę paletek w Chorzowie ....

Lepiej napisz o jakie gatunki Ci chodzi ,łatwiej będzie Ci pomóc. Przecież to ,jakie pielęgnice będziesz mógł hodować zależu od Twojego doświadczenia , wielkości zbiornika ,Twoich upodobań ,jakości wody w kranie ,ilości czasu jaki możesz poświęciś zbiornikowi i wielu innych czynników. Napisz jakim baniakiem dysponujesz ,lub określ dokładnie o jakie rybki Ci chodzi ,wtedy łątwiej będziemy mogli Ci pomóc. Na razie tak na serio nie ma od czego zacząć . Jak ogólnie napisał mój przedmówca ,pielęgnice znajdziesz w każdym sklepie .
I wcale nie potrzebujesz wielkie zbiornik by hodować pielęgnice .
Wystarczy już 60 -70 l

Drugie pytanie

Absolutnie nie zgodzę się z przedmócą ,że większość pielęgnic trzyma młode w pysku .Ich nazwa pochodzi od tego ,że w różny sposób opiekują się ikrą i narybkiem a nie od tego ,że noszą młode w pysku .Zdecydowanie większość pielęgnic chroniących młode w swoim pysku pochodzi z Afryki .Wśród nich są gatunki małe jak i całkiem spore i tu znowu pojawia się pytanie ,jakie zbiornikiem będzie dysponował ....

Pytane trzecie

Pielęgnice papuzie ... nie popieram ich trzymania ... i tyle
ale to moje prywatne zdanie ....
tak na marginesie ,to bardzo agresywne rybki i ciężko ci będzie znaleźć im godne towarzystwo spośród innych pielęgnic ...

Tak więc zacznij od określenia warunków jakie możesz im stworzyć ,potem spróbujemy coś wymyśleć .
pozdrawiam

Adrian Dziki
Image
Adrian Dziki

Postprzez Lendziu » 20 Maj 2008, 19:19

Spróbuj podjechać do hodowli w Rydułtowach ul. Wróblewskiego, ale jak pisał azja-83 nie zastaniesz tam więcej niż kilka gatunków pielęgnicowatych (a z pielęgniczek to tylko ramirezy). Wiem, że mają tam różowe (wyblakłe) papuzie w cenie 2,00zł/szt o wymiarze ok 4-5cm.

Najlepszy (do tej pory, gdzie byłem) wybór pielęgnic ma SALONIK ZOOLOGICZNY na terenie M1 w Czeladzi (przy drodze Sosnowiec-Częstochowa). Ów salonik to około 300m2 powierzchni z około 100 gatunkami ryb. Podróż wskazana, bo w okolicy nie spotkasz za wiele.

Co do pielęgnic papuzich to musiałbyś mieć ok 50 litrów na 1 rybę. Pawiookie, cytrynowe itp. są jeszcze większe, więc rozważ może mniejsze meeki, sewerum, miodowe, skośnopręgie i inne, aby zbyt szybko nie było przerybienia.

Z innych ryb (do pielęgnic) polecam zbrojniki.

Pozdrawiam.
Lendziu
Awatar użytkownika
Lendziu
DOŚWIADCZONY AKWARYSTA

Postprzez Adrian Dziki » 20 Maj 2008, 19:20

Co do pierwszego pytania ... to tak naprawdę nie ma odpowiedzi na to pytanie ,ponieważ pielęgnica to nazwa rodziny ryb okniokształtnych ,obejmuje ona zarówno gatunki małe jak i średnie .
Do małych należą m.in ramirezki ,muszlowce ,większość południowoamerykańskich pielęgniczek ,niektórych pyszczaków ,zaś do gatunkó większych należą skalary ,paletki ,drapiezne pielęgnice z Am. Pd ,niektóre pyszczaki ,tilapie itd itd łącznie kilkaset gatunków ,dlatego pytanie ,który sklep ma szeroki wybór pielęgnic nie bardzo mi się podoba.
Bardzo dużo gatunków południowo amerykańskich pielęgniczek oraz sporo tych większych posiada w hodowli Pan ,który jest właścicielem sklepu Rekim w Pszowie ,Rybniku na ul .Zebrzydowickiej oraz sklepu w Boguszowicach .
Mamy sklep Malawi z pyszczakami i tropheusami ,mamy hodowlę paletek w Chorzowie ....

Lepiej napisz o jakie gatunki Ci chodzi ,łatwiej będzie Ci pomóc. Przecież to ,jakie pielęgnice będziesz mógł hodować zależu od Twojego doświadczenia , wielkości zbiornika ,Twoich upodobań ,jakości wody w kranie ,ilości czasu jaki możesz poświęciś zbiornikowi i wielu innych czynników. Napisz jakim baniakiem dysponujesz ,lub określ dokładnie o jakie rybki Ci chodzi ,wtedy łątwiej będziemy mogli Ci pomóc. Na razie tak na serio nie ma od czego zacząć . Jak ogólnie napisał mój przedmówca ,pielęgnice znajdziesz w każdym sklepie .
I wcale nie potrzebujesz wielkie zbiornik by hodować pielęgnice .
Wystarczy już 60 -70 l

Drugie pytanie

Absolutnie nie zgodzę się z przedmócą ,że większość pielęgnic trzyma młode w pysku .Ich nazwa pochodzi od tego ,że w różny sposób opiekują się ikrą i narybkiem a nie od tego ,że noszą młode w pysku .Zdecydowanie większość pielęgnic chroniących młode w swoim pysku pochodzi z Afryki .Wśród nich są gatunki małe jak i całkiem spore i tu znowu pojawia się pytanie ,jakie zbiornikiem będzie dysponował ....

Pytane trzecie

Pielęgnice papuzie ... nie popieram ich trzymania ... i tyle
ale to moje prywatne zdanie ....
tak na marginesie ,to bardzo agresywne rybki i ciężko ci będzie znaleźć im godne towarzystwo spośród innych pielęgnic ...

Tak więc zacznij od określenia warunków jakie możesz im stworzyć ,potem spróbujemy coś wymyśleć .
pozdrawiam

Adrian Dziki
Image
Adrian Dziki

Postprzez azja-83 » 20 Maj 2008, 20:58

Adrianie czytając poprzednie pytania , kindal był zainteresowany papuzimy więc o małym zbiorniku nie ma mowy.
No chyba że te pielęgnice by miały stac w miejscu a nie pływać, moim zdaniem 70l dla papuzich to za mało , ale to jest moja opinia
Awatar użytkownika
azja-83
Site Admin

Postprzez Kindal » 20 Maj 2008, 21:21

no zbiornik nie jest za duzy tylko 126l

to jakie rybki moglbym hodowac w moim akwa wlasnie z rodziny pielegnicowatych???

bardzo zalezalo mi by na tych papuzich tylko tu sie dowiaduje ze one sa agresywne ;o a wczesniej mi mowiono ze wlasnie sa spokojne ;/ hmm to moze jednak jakies mniej agresywne ale za to latwe w rozmnazaniu (znaczy chodzi mi tu o te co trzymaja mlode w pyszczku) no i w miare zeby mialy ladne kolory a co do sklepu w pszowie to mam go zamiar odwiedzic w niedalekim czasie

Dodane po 19 minutach:

jeszcze jedno pytanie czy moge miec z pielegnicowatymi rybkami szczupienczyki? bo mam 2 i sa bardzo ladne i niechce sie ich pozbywac
Arek
Kindal

Postprzez Adrian Dziki » 21 Maj 2008, 13:14

Rzeczywiście w jednym pytaniu pytał się o papuzie ,ale oba następne były dość ogólne ,ale Azja-83 doskonale wiesz ,że można by pisać pisać pisać o warunkach hodowli pielęgnic. ... ale nieważne

Kindall ,masz zbiornik 126l ,czyli 80cm długości i 40 cm wysokości i chcesz hodować albo papuzie albo jakiś gatunek ,który nosi ikrę i młode w pysku .

Wielkość zbiornika raczej uniemożliwia Ci hodowlę pielęgnic papuzich ze względu na ich rozmiary ... i uwierz mi ,to naprawdę agresywne rybki :O)

Pozostają Ci więc pyszczaki z jezior Afryki ,i to w zasadzie tylko zbiornik jednogatunkowy ,ponieważ w większości są to ryby mocno terytorialne i również przejawiające agresję ( stopień agresji jest różny u różnych gatunków) i to zarówno wobec przedstawicieli tego samego gatunku jak i w nieco mniejszym stopniu wobec innych gatunków .Czyli pozostaje Ci zbiornik jednogatunkowy zasiedlony haremem niewielkich pyszczaków ,ale tutaj nie będę Ci proponował jednego gatunku bo nie jestem ekspertem , raczej zdaję się na zdanie doświadczonych malawistów z tego forum , ewentualnie możesz poszukać trochę informacji na http://www.malawiforum.pl/

A co hodowli roślin w zbiorniku z pyszczakami ... to ze względu na twardość wody możesz mieć kłopoty z utrzymaniem niektórych gatunków ,ale inne bardzie wytrzymałe oraz bez wymaganiań świetlnych powinny dac radę przeżyć ,ale co do hodowli roślin z pyszczakami też raczej się nie wypowiadam .

pozdrawiam
pozdrawiam

Adrian Dziki
Image
Adrian Dziki

Postprzez mariusz123 » 21 Maj 2008, 15:39

zna ktos goscia z zebrzydowic???co sie zajmuje paletkami???
kilka lat temu mialem akwarium,bralem od niego jakies tam ryby,wiem ze wtedy wlasnie pozbywal sie ogolnej hodowli i chcial sie zajmowac tylko paletkami,mialjuz wtedy kilka akwariumow z paletkami,,,sprzedawal nawet na sklepy,,,,
mieszka w zebrzydowicach[rybnik],jadac z rybnika na gaszowice,zaraz za mostem pierwsza droga w prawo,za kolejnym mostem na skrzyzowaniu w lewo,i pierwsza droga w prawo,mial sklep spozywczy przy chacie,
zna go moze ktos????
mariusz123
POCZĄTKUJĄCY

Miejscowość: GASZOWICE
Gadu-gadu:: 7522202

Postprzez Lendziu » 21 Maj 2008, 21:55

Co do pielęgnic papuzich to w takim akwarium mogłyby zamieszkać maksymalnie dwie sztuki (nie powiem, że parka, bo to sztucznie hodowany gatunek i nie występuje naturalnie w przyrodzie.. NIE MA SAMCÓW, ANI SAMIC.. hehe)...

Oto opis ściągnięty z www.akwafoto.pl:
"Popularna aczkolwiek wielce kontrowersyjna ryba. Posiada niezwykły kształt ale niezwykłość ta wynika z deformacji i kalectwa tego mutanta cichlasoma labiatum (hybrydy cichlasoma labiatum i heros severus jak twierdza niektórzy). Zdeformowany kręgosłup, zniekształcona żuchwa i górna szczęka, wyłupiaste oczy, nienaturalny kształt głowy. Wydaje się że ten twór powstał z czysto komercyjnych pobudek, jako dobrze sprzedająca się nowość na której można dobrze zarobić. Wielu akwarystów czy organizacji akwarystycznych nawołują do bojkotu i niekupowania tych ryb. Pojawia się bowiem niebezpieczeństwo iż chciwość popchnie innych dr Frankensteinów do tworzenia coraz to nowych dziwolągów. W Akwafoto nie podamy warunków chowu tych ryb, bo także jesteśmy przeciwko ich produkowaniu i sprzedaży."

Moja koleżanka zakupiła do 112l ok 3-4 tygodnie temu dwie czerwone pielęgnice papuzie i przez ok 2 tygodnie skarżyła się, że przez cały czas chowają się za kamieniem i nie wypływają zza niego nawet podczas karmienia...
Rozumiem, że mogły się bać (czy coś w tym rodzaju), ale teraz mieszkają już 4 tygodnie i dalej w 95% siedzą za kamieniem...

Jeżeli jesteś wytrwały to są to ryby właśnie dla Ciebie.. ale zapomnij o jakimś innym gatunku w tym akwarium, ponieważ te ryby dorastają do 30cm+ (takie duże karasie ;-)) i są agresywne w stosunku do innych mieszkańców...
W Czosnowie/k. Warszawy w hotelu "u Witaszka" (były poseł Samoobrony) w ok 500 litrowym akwarium 3 papuzie żyją w zgodzie z 70cm Arowaną i 40cm Gibicepsem (większych od siebie ryb nie zaczepiają.. chociaż nie twierdzę, że tak musi być)...

Co do akwarium jednogatunkowego to w 100% zgadzam się z Adrianem.. Ja zdecydowałbym się na mniejsze pielęgnice (max 15cm).. poczytaj o pielęgnicach na http://www.akwafoto.pl/

Pozdrawiam.
Lendziu
Awatar użytkownika
Lendziu
DOŚWIADCZONY AKWARYSTA

Postprzez Kindal » 22 Maj 2008, 07:34

dobra przekonaliscie mnie co do p. papuzich ale mam pytanie:
1. mam 126l akwa i chcialbym jakies rybki (pielegnicowate) moze nie za agresywne kolorowe i zeby byly latwe w rozmnazaniu chodzi mi tu o to zeby te rybki trzymaly te male w paszczy i je wypuszczajy zawsze mnie to fascynowalo no i zeby sie niechowaly pod kamienie
2. jak mam urzadzic akwarium na jaki styl, chcialbym miec tez duzo roslinek znaczy mam duzo roslinek ale nie wiem czy one daja rady, wiem nie wiem czy dobrze ze ten rodaj ryb potrzebuje wieksze ph jak mam to zrobic po przez dodanie soli akwarystycznej?
3. filter mam duzy dosc kaskadowy niewiem jaki rodzaj musialbym zobaczyc na opakowaniu ale wiem ze ma (niewiem jak sie to nazywa) 2 te wodospadziki mozna jakos z masjtrowac zeby zrobic jakos z tego taki deszczyk chyba sa specjalne rułki do tego ale nie wiem czy to ma zastosowanie do mojego filtra

Dodane po 8 godzinach 38 minutach:

moge miec taki uklad rybek pielegnice miodowe i meeki? mozna je wogule zdobyc w sklepach zoologicznych?
Arek
Kindal

Postprzez regan79 » 22 Maj 2008, 09:32

Raczej chyba nie idzie do kaskady podłączyć deszczownicy,chyba że się mylę

Czy ktoś z was zaopatrywał się już w tyn sklepie. http://ichtios.pl/pl/oferta.php
regan79

Postprzez Lendziu » 22 Maj 2008, 11:07

Wylot tego filtra, czyli kaskadę umieszcza się po prostu ok 1,0-1,5 cm (lub więcej) nad lustrem wody... Opadająca wówczas woda rozprasza lustro napowietrzając przy tym wodę... Napisałem umieszcza tzn. trzeba utrzymać niższy poziom wody w akwarium lub podnieść sam filtr.
Awatar użytkownika
Lendziu
DOŚWIADCZONY AKWARYSTA

Postprzez azja-83 » 22 Maj 2008, 11:11

Kindal a jaką masz wysokosć baniaka :?:
Awatar użytkownika
azja-83
Site Admin

Postprzez Kindal » 22 Maj 2008, 11:17

wysokosc 45
Arek
Kindal

Następna

Wróć do Nasze ryby

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość