żywa skała

Moderatorzy: chemik83, azja-83

Postprzez azja-83 » 27 Lis 2009, 19:10

Ze skałą od Darka jest tak, że jeśli ktoś tam szuka korali to ich raczej tam nie znajdzie bo jest raczej łysa, jeśli chodzi o życie w niej to nie jest tak źle.
7.12.2008 - 300L słonej wody ruszyło :)
Awatar użytkownika
azja-83
Site Admin

Obrazki: 17
Miejscowość: Racibórz
Blog: Wyświetl wpis (2)
tlen: azja-83
Gadu-gadu:: 3928001

Postprzez leoni » 27 Lis 2009, 20:07

jeżeli chodzi o skałę od Darka to uważam że jest idelalna i taka jak powinna być:), tzn spełnia swoje właściwości jako filtrator, a czym bardziej różowa skała tym bardziej jest zatkana i coraz mniej spełnia swoje zadanie bo jak ma je spełniać jak ma zatkane wszystkie pory.

Moje zdanie jest takie, nie rozumie tych ludzi ,którzy piszą głupoty że jadą po skałę gdzieś tam bo jest ładna różowa i ma życie :lol:.

Podkreślam jeszcze raz TO JEST FILTR BIOLOGICZNY i to najlepszy jaki może być a życie trzeba dokupić!!
500L+120lsump,1XHQI 150W 20K+2x80W aktynika+2x120W LED,obieg Aquabee5000,cyrkulacja Tunze 6095+ WP40, 50kg LR, Odpieniacz DIY by skiba
Awatar użytkownika
leoni
Site Admin

Obrazki: 244
Miejscowość: Rybnik
Blog: Wyświetl wpis (0)
Gadu-gadu:: 4748459

Postprzez zielony_mintaj » 27 Lis 2009, 20:15

Ale sam wiesz, jaka to radocha jak na skale coś wyrośnie :D
Awatar użytkownika
zielony_mintaj
POCZĄTKUJĄCY

Miejscowość: Katowice
Gadu-gadu:: 4000515

Postprzez leoni » 27 Lis 2009, 20:18

zielony_mintaj napisał:Ale sam wiesz, jaka to radocha jak na skale coś wyrośnie :D

a no pewnie zgadzam się z tobą, ale teraz już inaczej się na to zaopatruje :D
500L+120lsump,1XHQI 150W 20K+2x80W aktynika+2x120W LED,obieg Aquabee5000,cyrkulacja Tunze 6095+ WP40, 50kg LR, Odpieniacz DIY by skiba
Awatar użytkownika
leoni
Site Admin

Obrazki: 244
Miejscowość: Rybnik
Gadu-gadu:: 4748459

Postprzez Spajdi » 27 Lis 2009, 20:33

Wiesz Leoni to jest kwestia bardzo dyskusyjna bo tu nikt nie jest w stanie udowodnić swojej racji... Czytałem obszerny artykuł na reefkeeping o historii LR i wcale nie jest tak różowo z żywą skałą i trzeba mieć sporo szczęścia, żeby miała DOBRE właściwości filtracyjne, a w skale nie chodzi tylko o bakterie, ale także o całą gamę "robactwa" co przepycha wodę przez pory przez co bakterie mają co filtrować bo sama cyrkulacja to nie wszystko i nie załatwi całej sprawy jeśli skała będzie praktycznie martwa i zasiedlona tylko bakteriami.
Dla mnie to wygląda tak, że skoro skała nie jest prawie wcale porośnięta i nie ma na niej prawie żadnych śladów życia to można się domyślać, że w środku też nie ma szału jeśli chodzi o bakterię/robactwo dlatego tak oceniam tą skałę, a nie inaczej... Nie chodzi o to, że chcę kupić skałę na której będą jakiekolwiek korale bo przeczytałem setki stron w internecie i nie liczę na to i wiem, że to nie o to w tym chodzi, ale skała musi mieć jakieś ślady życia wyglądać "świeżo", być chociaż częściowo porośnięta, mocno porowata itp. co ma świadczyć o tym, że w środku jest sporo bakterii i robactwa, które zdołało przeżyć transport i będzie filtrować wodę w moim baniaku. Poza tym jeżeli nawet ta skała ma jakieś względnie dobre zdolności filtracyjne to i tak powinna być sprzedawana w cenie bliższej skale typu Deep Rock, a nie w cenie Indonezji... Owszem gdyby ta skała kosztowała 25-27zł/kg to może bym się skusił, ale w takiej cenie imho ta skała nie jest zbyt konkurencyjna.

"Moje zdanie jest takie, nie rozumie tych ludzi ,którzy piszą głupoty że jadą po skałę gdzieś tam bo jest ładna różowa i ma życie" heh, a ja nie "rozumie" ludzie którzy piszą głupoty oceniając kogoś tak pochopnie...:) Nie jedziemy po jak to stwierdziłeś "różową skałę z zarośniętymi porami z życiem, która nie będzie dobrze filtrować tylko ładnie wyglądać" tylko po PORZĄDNĄ żywą skałę, mocno porowatą, odpowiednio częściowo porośniętą czyli po taką, która powinna w jak najlepszym stopniu spełnić swoje zadanie jako filtr...

ps. żebyście nie pomyśleli, że to jakiś "najazd" na Pana Darka czy jego sklep, absolutnie nie. Uważam, że jeśli chodzi o korale i ryby to ma bardzo dobre ceny i stosunkowo duży asortyment i na pewno będę się tam zaopatrywał w większość życia do baniaka, jednak o skale mam takie, a nie inne zdanie :wink:
[216l] 60x60x60
Spajdi
NOWY AKWARYSTA

Postprzez Bioly » 27 Lis 2009, 21:29

moją skałe kupiłem 9 mieś.temu była porowata,mocno porośnięta,kolorowa ale czas zrobił swoje -dojrzewanie zbiornika życie na skale zmieniało się z dnia na dzień,umierało,porastało.Obecnie moja skała nie jest prawie wcale kolorowa ale mam pewność że filtruje tak jak należy i zgadzam się z Leonim w 100 procentach,chociaż ładniejsza na pewno jest skała kolorowa.Zakup skały to loteria jeśli dokupię to na pewno odgazowaną.
375l słodziutkie,Bucephalandry i Anubiaski
Bioly
POCZĄTKUJĄCY

Postprzez Spajdi » 27 Lis 2009, 21:36

Z tym, że to loteria zgadzam się w 100%, ale wolę kupić coś co wykazuje 150% większą szansę na to, że w środku jest DUŻO bakterii i robactwa, które służy właściwościom filtracyjnym skały w przyszłości :wink: Gdyby była ta skała w cenie ok. 25zł/kg to prawdopodobnie bym wrzucił 50/50 lub 40/60 skały tej i bardziej "żywej" indonezji...
[216l] 60x60x60
Spajdi
NOWY AKWARYSTA

Postprzez zielony_mintaj » 27 Lis 2009, 21:49

Obecność korali czy alg na powierzchni nie świadczy o obecności bakterii nitryfikacyjnych- te są wszędzie, na każdej powierzchni. Żywą skałę kupuje się tylko po to, żeby wprowadzić te bakterie- wszystko inne, co przytargamy, jest ekstra bonusem, pożądanym albo i nie :wink: Z żywą skałą dojrzewanie powinno trwać krócej (bo bakterie już są), ale zazwyczaj martwe żyjątka się rozkładają i zamiast 4 tygodni mamy 2 miesiące. IMHO kupowanie skały 'porośniętej' ma sens tylko wtedy, jeśli są na niej jakieś gatunki, których nie można zdobyć w inny sposób.
Awatar użytkownika
zielony_mintaj
POCZĄTKUJĄCY

Postprzez Spajdi » 27 Lis 2009, 21:57

mintaju chyba nie przeczytałeś dokładnie co napisałem o żywej skale, że nie tylko o bakterie się rozchodzi, ale o robactwo, które ma przepychać wodę w kanalikach, żeby była dobra wymiana wody w skale bo sama cyrkulacja nie do końca podoła temu zadaniu i można o tym znaleźć sporo informacji ja polecam artykuł z serwisu reefkeeping (oczywiście w języku angielskim) i to, że są bakterie na skale nie świadczy o tym, że będzie ona dobrym filtratorem dlatego jedna skała ma lepsze inna gorsze właściwości filtracyjne i to jest loteria... Tak samo porowatość ma znaczenie itp. dlatego dla mnie skała nie równa się skale.
[216l] 60x60x60
Spajdi
NOWY AKWARYSTA

Postprzez zielony_mintaj » 27 Lis 2009, 22:39

Z denitryfikacją przeprowadzaną przez 'robale' jest różnie, obecnie odchodzi się od poglądu, że ma to zauważalne znaczenie (zwróć uwagę na daty publikacji z bibliografii w artykule, o którym piszesz).
Awatar użytkownika
zielony_mintaj
POCZĄTKUJĄCY

Postprzez Spajdi » 27 Lis 2009, 22:57

Ano artykuł faktycznie najnowszy nie jest, aczkolwiek jeśli jest tak jak mówisz, że trend idzie w stronę tego, że same bakterie wystarczają to za jakiś czas może okazać się, że coś w stylu ceramiki zacznie wypierać żywą skałę skoro ona jest tylko siedliskiem dla bakterii... Niestety akwarystyka to taka dziedzina, że trudno tu coś udowodnić teoretycznie w wielu przypadkach i najlepiej opierać się na latach praktyki.
[216l] 60x60x60
Spajdi
NOWY AKWARYSTA

Wróć do Filtracja

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość