Pistia stratiotes

Opisy wraz z zdjęciami dostępnych gatunków roślin.

Moderatorzy: chemik83, azja-83

Pistia stratiotes

Postprzez Lendziu » 29 Mar 2008, 23:09

Witam.

Opiszę w skrócie trochę przydatnych informacji hodowli/utrzymania w dobrej kondycji roślin pływających a mianowicie pistii.

Powszechna w naszych akwariach pistia zazwyczaj nie przekracza 5cm szerokości i 10cm wysokości, jednakże roślina ta potrafi wyrosnąć do całkiem dużych rozmiarów, tj. 10-20cm średnicy wraz z odrostami (nowymi roślinami rośliny macierzystej), a jej korzenie sięgaja nawet 40cm wysokości i więcej.

Korzenie pistii są dobrym elementem dekoracyjnym, zapewniającym liczne kryjówki rybom labiryntowym oraz są uwielbiane przez krewetki (na korzeniach dużej rozpiętości osadzają się liczne osady, niewyłapane przez filtr akwariowy).

Przy dobrych warunkach uprawy roślina ta potrafi odwdzięczyć się licznymi drobnymi kwiatami na roślinach macierzystych.

UPRAWA:

Pistia to roślina łatwa w uprawie, jednakże należy zwrócić szczególną uwagę na ilość światła (wg. mnie dla osiągnięcia przyzwoitych rezultatów uprawy wartość światła powinna przekraczać 0,5 Watta na każdy litr wody w akwarium) - chociaż roślina ta przebywa najbliżej lamp, świetlówek i innych źródeł światła jest po prostu światłolubna.

Stosowanie nawozów płynnych oczywiście ma swoje znaczenie, jednakże do prawidłowego wzrostu roślina ta potrzebuje także ogrzanego powietrza przy lustrze wody. W przypadku akwarium zamkniętego roślina ma odpowiednią ciepłotę, ale źle wpływa skraplająca się na nią para wodna, która powoduje osadzanie się skroplonej wody na jej liściach, a następnie zatapianie i obumieranie liścia.

Kolejnym czynnikiem źle wpływającym na jej liście to bezpośredni kontakt z rozgrzanymi świetlówkami, które potrafią wysuszyć brzegi stykających się z nimi liści.

Aby pistie dobrze rosły należy zapewnić im akwarium otwarte, odpowiednią ilość światła i nie doprowadzać do oziębiania powietrza.

Oto zdjęcia moich pistii z akwarium zamkniętego:

Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Opis i zdjęcia: Lendziu

Pozdrawiam.
Lendziu
Awatar użytkownika
Lendziu
DOŚWIADCZONY AKWARYSTA

Blog: Wyświetl wpis (0)

Postprzez Ryzio » 30 Mar 2008, 10:19

dobry material na nasza strone:) Pozdro
rafka:125x55x55h
oświetlenie: 1x 250w reeflux + 2x54w
cyrkulacja Marea 6000l/h JVP 5500l/h + marea 3200
obieg New Jet 3000l/h,
Odpieniacz DIY igła AB 2000/1 up
25kg żywej skaly
10kg martwej
Awatar użytkownika
Ryzio
PROFESJONALISTA

Miejscowość: Chwałęcice

Postprzez leoni » 30 Mar 2008, 20:09

dokładnie :D
500L+120lsump,1XHQI 150W 20K+2x80W aktynika+2x120W LED,obieg Aquabee5000,cyrkulacja Tunze 6095+ WP40, 50kg LR, Odpieniacz DIY by skiba
Awatar użytkownika
leoni
Site Admin

Obrazki: 244
Miejscowość: Rybnik
Gadu-gadu:: 4748459

Postprzez Lendziu » 30 Mar 2008, 22:06

Jakoś strasznie pusty był dział o roślinach, aż postanowiłem go rozruszać.. Opiszę jeszcze rotalę, hygrophilę, bacopę, eleocharisa i echinodorusa (chyba, że ktoś także zajmie się tym tematem i mnie wyprzedzi). Tylko z tymi roślinami doświadczyłem osobistej przygody, więc troszkę mam na ich temat do powiedzenia.

Forumowiczów proszę o opisanie rośliny Crinum natans (krynię pływającą) - zainteresowany jestem tą rośliną w nowym akwa... chyba, żę pójdę w dany biotop, patrząc pod kątem krewetek oraz pozostałej fauny i flory towarzyszącej krewetkom. Jeszcze nie wiem, ale do 1-2 m-cy sprawa się wyjaśni (fotoreportarz z zakładania nowego akwa na pewno znajdzie się na tej stronie).

Pozdrawiam.
Lendziu
Awatar użytkownika
Lendziu
DOŚWIADCZONY AKWARYSTA

Postprzez leoni » 31 Mar 2008, 20:34

no dokładnie fajnie że ten dział nie bedzie pusty i mam kogos kto chce sie podzielić swoimi doświadczeniami z hodowli roślin :D

:cheers: Brawo może to zmobilizuje następne osoby
500L+120lsump,1XHQI 150W 20K+2x80W aktynika+2x120W LED,obieg Aquabee5000,cyrkulacja Tunze 6095+ WP40, 50kg LR, Odpieniacz DIY by skiba
Awatar użytkownika
leoni
Site Admin

Obrazki: 244
Miejscowość: Rybnik
Gadu-gadu:: 4748459

Wróć do Baza roślin

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość