Echinodorus cordifolius-Żabienica sercolistna

Opisy wraz z zdjęciami dostępnych gatunków roślin.

Moderatorzy: chemik83, azja-83

Echinodorus cordifolius-Żabienica sercolistna

Postprzez regan79 » 11 Kwi 2008, 12:06

POCHODZENIE : Można ją spotkać w zbiornikach wodnych i miejscach bagiennych południowo-wschodniej Ameryki Północnej, rzadko spotykana jest w Wenezueli.

OPIS : Pędy kwiatostanowe na początku stojące, później kładące się i ukorzeniające w okółkach. Długość 50-150 cm, przeważnie są odchodzące od podstawy korzenia 2-3 pędy. Kwiaty zebrane w parasolkowaty kwiatostan. Kwiaty białe, wielkości 1,5 do 2,5 cm z 24-28 pręcikami, koloru żółtego. Nasiona wielkości 2,5 x 1 mm mają krótkie dzióbki oraz 3-4 boczne żeberka. System korzeniowy dobrze rozwinięty tworzy maleńkie bulwy na korzeniach, które są dla rośliny zapasem substancji odżywczych. Roślina tworzy dwa rodzaje liści: podwodne i nadwodne. Nadwodne liście bywają 60-80 cm długości pod wodą znacznie krótsze, blaszki liściowe sercokształtne przy podstawie z sercowatymi wypukłościami, na brzegach przeważnie faliste, długości 15 i 6-8 cm szerokości, S.A. soczyście zielone a podłużne żyłki od spodu tworzą żebra, z góry trochę wciśnięte, widoczne 7 żyłek. Podwodne liście zebrane w rozetkę, delikatne, blado zielone od owalnych do sercowatych długości 20 cm i szerokości 15 cm, na brzegach przeważnie faliste, czasami pokryte czerwonawo-brazowymi plamkami, osadzone na krótkich ogonkach.

UPRAWA : Roślina jeżeli jest hodowana w paludarium o gruncie bogatym w środki odżywcze szybko kwitnie. Jest łatwa w uprawie lecz konieczne jest dodanie do gruntu gliny. Można ją posadzić do doniczki, a grunt uszlachetnić gliną. Dorosłe okazy w ciągu lata mogą wytworzyć do 3 pędów kwiatowych, które dadzą dużo nasion. Pędy kwiatowe łatwo tworzy nad i pod powierzchnią wody. Rośliny potomne przeważnie tworzy z pączków liściowych w okółkach kwiatowych i gdy maja już rozwinięte liście i system korzeniowy oddzielamy je od macierzystej rośliny i sadzimy w gruncie. Gatunek jest samopylny i łatwo owocuje. Kiedy owoc dojrzeje, suszy się go w ciągu 1-3 miesięcy, a potem wysiewa nasiona do piasku rzecznego przy niskim poziomie wody, w temperaturze 23-25°C, kiełkują już po 7-8 dniach. Kiedy sadzonki wyrosną do wysokości 10-12 cm koniecznie je należy przeselekcjonować i przesadzić. Najlepszymi roślinami do akwarium są te które maja jednakową długość łodyżek i blaszek liściowych. Nie są one skłonne do szybkiego tworzenia liści nadwodnych. Jeśli hodując rośliny w głębi wody obetnie się napowietrzne, nadwodne liście, utworzy wtedy ogromną ilość pięknych podwodnych liści z krótkimi łodyżkami. Roślina hodowana w akwarium w umiarkowanym oświetleniu, niskiej temperaturze (nie mniej niż 15°C), ubogim gruncie, rośnie powoli i przez długi czas nie pojawia się na powierzchni wody. Przy zwiększaniu i wydłużaniu intensywności oświetlenia do 12 godzin na dobę, a także temperaturze do 23-30°C oraz dodaniu do gruntu odżywczych składników, roślina zaczyna rosnąć szybko, wytwarzając nadwodne liście, przeważnie kwitnie i owocuje. Dobrze rozwija się w wodzie o twardości 4-12°, pH 6,8-7,3. Wygląda bardzo dekoracyjnie przez co jest bardzo szeroko rozpowszechniona w hodowlach akwarystycznych.

Mam dwie takie sztuki i rosną jak szalone,kwiaty wypuszczają co dwa tygodnie.


Image Image
regan79
 
Posty: 65
Rejestracja: 24 Lut 2008, 10:41
Blog: Wyświetl wpis (0)

Postprzez Lendziu » 22 Kwi 2008, 22:16

Zdrowe i ładne... wstaw zdjęcie całego zbiornika, bo widzę, że b.dobrze opiekujesz się swoimi roślinami...

Do zobaczyska na spotkaniu.

Pozdrawiam.
Lendziu
Awatar użytkownika
Lendziu
DOŚWIADCZONY AKWARYSTA
 
Posty: 375
Rejestracja: 01 Paź 2007, 20:51
Blog: Wyświetl wpis (0)

Postprzez regan79 » 23 Kwi 2008, 14:11

jasne że wstawie
regan79
 
Posty: 65
Rejestracja: 24 Lut 2008, 10:41
Blog: Wyświetl wpis (0)


Wróć do Baza roślin

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron