Hygrophila corymbosa 'Siamensis'

Opisy wraz z zdjęciami dostępnych gatunków roślin.

Moderatorzy: chemik83, azja-83

Hygrophila corymbosa 'Siamensis'

Postprzez michcioroslina » 17 Lis 2008, 20:47

Hygrophila corymbosa 'Siamensis'
Rodzina Acanthaceae
Występowanie Azja
Pochodzenie Tajlandia
Wysokość 15-40 cm
Szerokość 15-20 cm
Wymagania świetlne wysokie-przeciętne
Temperatura 20-28oC
Twardość wody miękka-średnia
pH wody kwaśna-obojętna
Uprawa łatwa

Hygrophila corymbosa 'Siamensis'

Liście uprawianej emersyjnie Hygrophili corymbosa "Siamensis" są niebiesko-zielone, natomiast w zanurzeniu zmieniają się w piękne jasnozielone z bardzo krótkimi międzywęźlami. W przypadku niedoboru żelaza nowe liście będą blade. Hygrophila corymbosa "Siamensis" wymaga dosyć mocnego oświetlenia ale poza tym nie potrzebuje żadnego specyficznego składu wody.
Jeśli Hygrophila corymbosa "Siamensis" wyrośnie zbyt wysoka, można przyciąć wierzchołek i zasadzić go w podłożu. Roślina macierzysta wyprodukuje wtedy nowe pędy i stanie się bardziej krzaczasta. Roślina lubi wypuszczać pędy nad poziom wody i może się to zdarzać w otwartych zbiornikach, gdzie liście znowu zmieniają kolor na niebiesko-zielony, często tez tworzone są piękne kwiaty

Opis: Tropica Tłumaczenie: Piotr Baszucki

Szeroko rozprzestrzeniona w połu-dniowo-wschodniej Azji. Roślina błotna, która może rosnąć także pod wodą. Bardzo zmienna - znanych jest wiele form morfologicznych, bardzo różniących się wyglądem między sobą. W akwarium spotyka się głównie trzy z nich:

Nadwódka szerokolistna, w literatu rze podawana niekiedy pod nazwą Nomaphila stricta=Hygrophila stricta. Przez akwarystów nazywana popularnie "orze chem". Liście podwodne do 12 cm dłu gie, zwykle nie przekraczają 7 cm, z wierzchu są żywozielone, pod spodem - jaśniejsze, białozielone. Nadwódka sze rokolistna ma tendencję do wyrastania ponad powierzchnię wody. Nadaje się do obsadzania tylnej części akwarium. Ma silny i rozległy system korzeniowy. Forma ta słabiej niż dwie następne zno si pełne zanurzenie. Przetrzymywana dłużej wyłącznie pod wodą często traci dolne liście, szczególnie przy nie za sil nym świetle i słabym odświeżaniu wody w akwarium. Niezbędne jest regularne odnawianie rośliny dwa razy w roku z sadzonek.

Nadwódka tajlandzka. W literaturze akwarystycznej określana często jako Hygrophila sp. "Thailand" lub Hygrophi la "siamensiś". Piękna, silna roślina. Charakteryzuje ja obfite ulistnienie, li ście nie opadają tak szybko, jak u nad wódki szerokolistnej. Liście podwodne osiągać mogą nawet 20 cm długości, ale w akwarium zwykle nie przekraczają 10 cm. Są jasnozielone z wierzchu i biało zielone pod spodem. Nadwódka taj landzka nadaje się znakomicie do ob sadzania tylnej części akwarium.

Nadwódka wąskolistna. W literatu rze akwarystycznej podawana między innymi jako Hygrophila angustifolia lub H. salicifolia. Jej liście są lancetowate, nawet do 30 cm długie (w akwarium zwykle 6-12 cm),jasnozielone. Łodyga długa i silna, w węzłach łatwo wypusz cza korzenie. Roślina nadaje się do ob sadzania tylnej części akwarium, w do brych warunkach rośnie szybko do po wierzchni wody. Należy ją regularnie skracać.
Image
Artykuł; www.roslinyakwariowe.p
Zdjęcie: Grafika Google
michcioroslina
michcioroslina
 
Posty: 19
Rejestracja: 18 Maj 2008, 20:30
Blog: Wyświetl wpis (0)

Wróć do Baza roślin

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron