Magazyn Akwarium -LUTY

Moderatorzy: chemik83, azja-83

Magazyn Akwarium -LUTY

Postprzez leoni » 04 Mar 2011, 18:45

Zapraszam do zakupu nowego MA a w nim:

Image

Image

Image

Joanna Zarzyńska, Paweł Zarzyński
Żaglowce w akwarium (1911-2011)


Wstęp
Żaglowce ? zwane popularnie skalarami lub dawniej rybami księżycowymi ? są jednymi z najbardziej znanych i powszechnie rozpoznawalnych (nawet przez laików) mieszkańców akwarium. W tym roku obchodzą swoisty jubileusz - dokładnie 100 lat temu żywe okazy tych ryb po raz pierwszy pojawiły się w Europie. Ich niezwykle oryginalne kształty sprawiły, że wywołały wśród dość licznych już wtedy pasjonatów akwarystyki prawdziwą euforię. Płacono za nie fortunę, zaś umiejętność ich utrzymania i pielęgnacji stanowiła o kunszcie i poziomie zaawansowania szczęśliwego nabywcy. Marzeniem każdego ich posiadacza było uwieńczone sukcesem rozmnożenie tych ryb, zaś nieliczni, którym się to udawało, traktowani byli jako niekwestionowani mistrzowie akwarystyki. Z biegiem dziesięcioleci rola skalarów stopniowo się zmieniała. Akwaryści coraz skuteczniej je rozmnażali, uzyskiwali wciąż nowe odmiany, zaś cena tych ryb systematycznie spadała. Obecnie należą do zwierząt niedrogich, ale wciąż cieszących się niesłabnącą, olbrzymią popularnością. Można spotkać je praktycznie w każdym sklepie zoologicznym. Ich sylwetki stanowią emblematy licznych firm i organizacji akwarystycznych. Bez przesady można powiedzieć, że w ciągu ostatniego stulecia na trwałe wpisały się w oblicze akwarystyki. Dlatego ? z okazji okrągłego akwarystycznego jubileuszu tych ryb - im właśnie poświęcamy pierwszy w tym roku numer Zeszytów Akwarystycznych. Ze skalarami wiąże się też wiele akwarystycznych wspomnień jednego z jego autorów, stąd znalazło się w nim nieco osobistych refleksji na temat tych ryb, za co tych wszystkich Czytelników, którzy nie przepadają za tego typu wtrętami serdecznie przepraszamy.

Image

Agama brodata Pogona vitticeps - poradnik początkującego hodowcy

Wstęp
Agama brodata w ciągu ostatnich kilku lat stała się jednym z najpopularniejszych gadów hodowanych w polskich domach. Zdobyła sympatię dzięki stosunkowo łatwym warunkom utrzymania, żywienia oraz możliwości szybkiego oswojenia. Zwierzę to raczej nie przejawia agresji w stosunku do ludzi. Rzadko gryzie, drapie i bije ogonem, co najwyżej, gdy staje w obliczu zagrożenia. Takie sytuacje mogą mieć miejsce w przypadku nieoswojonej agamy branej wbrew jej woli na ręce przez właściciela lub podczas wizyty u lekarza weterynarii. Oswojona agama na ogół nie przejawia objawów stresu podczas kontaktu z człowiekiem i chętnie przyjmuje pokarm od właściciela. Jest doskonałym pupilem dla dzieci. Jednakże młody właściciel może zajmować się agamą tylko pod nadzorem rodziców, którzy powinni poinformować go, jak obchodzić się z jaszczurką, by nie zrobić jej krzywdy. Konieczne jest też dbanie o mycie rąk po każdym kontakcie z gadem. Wiedza na temat chowu agamy brodatej wciąż jest poszerzana. Niestety dostępność informacji w polskiej literaturze jest ograniczona, jednakże w Internecie można spotkać wiele wiadomości na ten temat. Nie zmienia to faktu, że jest to jeden z najczęstszych pacjentów gadzich w wyspecjalizowanych gabinetach leczących zwierzęta egzotyczne. Zwierzęta te chorują z powodu nieodpowiedniego środowiska życia, diety i zaniedbań ze strony właścicieli.
W niniejszym opracowaniu postaram się zawrzeć najważniejsze informacje niezbędne dla każdego początkującego hodowcy tego wspaniałego gatunku.
500L+120lsump,1XHQI 150W 20K+2x80W aktynika+2x120W LED,obieg Aquabee5000,cyrkulacja Tunze 6095+ WP40, 50kg LR, Odpieniacz DIY by skiba
Awatar użytkownika
leoni
Site Admin
 
Posty: 3792
Obrazki: 244
Rejestracja: 16 Wrz 2007, 15:11
Miejscowość: Rybnik
Blog: Wyświetl wpis (0)
Gadu-gadu:: 4748459

Wróć do Magazyn Akwarium

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron