MAJ 2012

Moderatorzy: chemik83, azja-83

MAJ 2012

Postprzez leoni » 17 Cze 2012, 11:28

zapraszam do kolejnej lektury majowego MA, oraz Zeszytów Akwarium i Akwarium:

Image[album]171[/album]
Magazyn Akwarium nr 5/2012 (118)

Edytorial
Ciekawostki
Darién ? niezwykłe bagna Panamy
Kula ? prawda i mity
?Nie taki diabeł straszny?, czyli co należy wiedzieć przed założeniem akwarium morskiego, cz. 1
Akwarium biotopowe czarnych wód - jak założyć akwarium biotopowe czarnych wód Ameryki Południowej, cz. 5
Strzebla potokowa - idealna ryba akwariowa naszych wód
?Glonojady? w akwarium
Czarna perła z Amazonki - Channa gachua w dwóch odsłonach
Listy do redakcji
Encyklopedia

[album]170[/album]
Od Redakcji
Szanowni Czytelnicy ?Zeszytów Akwarystycznych?! Począwszy od kwietnia 2012 r., na prośbę Wydawcy obejmuję tekę Redaktora Naczelnego tego periodyku. W związku z tym chciałbym zwrócić się do Państwa ze szczególnym apelem. Nasi stali Czytelnicy zapewne zauważyli, że spośród 12 ostatnich edycji ZA byłem autorem lub współautorem aż 7 z nich, w tym również i bieżącej. Nie jest to sytuacja komfortowa ani dla Państwa, ani dla mnie, niemniej, wynikała ona z twardej konieczności. Ku zdumieniu całej Redakcji okazało się bowiem, że niezmiernie trudno jest znaleźć autora chętnego do samodzielnego opracowania całego Zeszytu. Jest to dla mnie o tyleż niezrozumiałe, że zeszyt taki stanowi de facto pojedynczy duży artykuł o ściśle ukierunkowanym temacie. O ile nie mamy większych kłopotów z zapełnieniem różnorodnymi tekstami ?Magazynu Akwarium? i ?Akwarium?, o tyle ZA okazały się dla nas nadspodziewanie dużym wyzwaniem. W związku z tym chciałbym zwrócić się do wszystkich Czytelników o pomoc w redagowaniu kolejnych edycji tego periodyku. Wiem, że bardzo wielu z Państwa może pochwalić się sukcesami hodowlanymi oraz rozległą wiedzą z poszczególnych dziedzin akwarystyki. Gorąco zachęcam do przelewania tych doświadczeń na papier i dzielenia się nimi z innymi na łamach ZA. Jesteśmy otwarci zarówno na teksty o tematyce słodkowodnej, jak i morskiej. Co więcej, oferujemy pomoc w redagowaniu tekstu oraz ? jeżeli zaistnieje takowa konieczność ? w znalezieniu do niego materiału ilustracyjnego. Rzecz jasna, oferujemy również stosowne honorarium autorskie za nadesłane materiały.
Tych wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć swoje nazwisko na okładce któregoś z kolejnych Zeszytów Akwarystycznych bardzo proszę o kontakt ze mną i nadsyłanie propozycji tematów. Jestem przekonany, że dzięki Państwa pomocy wspólnie uda nam się tworzyć wartościowy periodyk łączący wysoki poziom merytoryczny z atrakcyjną szatą graficzną oraz ciekawą i urozmaiconą tematyką.
Zachęcam również do przeglądania archiwalnych wydań Zeszytów na ich odrębnej stronie www.zeszytyakwarystyczne.pl. Stworzono tam narzędzie do komunikacji z potencjalnymi autorami. W zakładce ?Pomysły? można umieszczać zarówno próbki własnych opracowań, jak i propozycje tematów kolejnych wydań miesięcznika.
Paweł Zarzyński
Redaktor Naczelny ?Zeszytów Akwarystycznych?
pzarzynski@magazynakwarium.pl
(?)
W trzeciej części naszego mini-atlasu zwierząt morskich przedstawiamy ryby z rodzin skorpenowatych i rogatnicowatych. Mimo niewątpliwie oryginalnego wyglądu, pysznego ubarwienia i arcyciekawego zachowania, większość miłośników klasycznych akwariów rafowych omija je szerokim łukiem. Niebezzasadnie zresztą ? ogromna większość gatunków należących do tych rodzin pędzi bowiem drapieżny tryb życia i może stanowić realne zagrożenie dla innych mieszkańców zbiornika, a w pierwszym rzędzie - dla wyjątkowo smakowitych krewetek i małych rybek. Co więcej, część z nich posiada gruczoły jadowe zawierające toksyczny również dla człowieka jad. Z drugiej jednak strony, przy umiejętnym dobraniu obsady akwarium (z niewielkimi wyrzeczeniami), zwierzęta te mogą stać się jego największą i do tego nieszablonową ozdobą. Co więcej, niektóre z prezentowanych ryb osiągają stosunkowo niewielkie rozmiary i dobrze nadają się do małych akwariów rafowych, a nawet do tzw. ?nanoakwariów? o pojemności zaledwie kilkudziesięciu litrów. W połączeniu z ich wyjątkowo oryginalnym wyglądem (patrz przedstawiciele rodzajów Taenianotus i Rhinopias) czyni to z nich wręcz idealnych mieszkańców coraz popularniejszych wśród polskich akwarystów miniaturowych zbiorników morskich.


[album]169[/album]
Zeszyty Terrarystyczne nr 2/2012 (04)


Joanna Zarzyńska
Afrykański jeż pigmejski

Paweł Czapczyk
Żaby rogate - płazy dla początkujących

Arkadiusz Zalech
Dendrobatidae - żaby nie takie straszne, jak je malują, część 2

[album]172[/album]
Akwarium nr 3/2012 (147)


Rafał Maciaszek
Krewetki Caridina cf. serrata ?Aura Blue? i ?Tangerine Tiger?

Zbigniew Pyszczak
Pelvicachromis signatus w akwarium

dr Hubert Zientek
Razbora klinowa ? ryba łatwa do chowu, trudna do rozmnażania

Michał Mięsikowski
Rozród i opieka nad potomstwem ryb z jeziora Tanganika (część 1)

Andrzej Nowicki
Dzikie dyskowce ? aklimatyzacja i rozmnożenie Red Brown Alenquer
500L+120lsump,1XHQI 150W 20K+2x80W aktynika+2x120W LED,obieg Aquabee5000,cyrkulacja Tunze 6095+ WP40, 50kg LR, Odpieniacz DIY by skiba
Awatar użytkownika
leoni
Site Admin
 
Posty: 3792
Obrazki: 244
Rejestracja: 16 Wrz 2007, 15:11
Miejscowość: Rybnik
Blog: Wyświetl wpis (0)
Gadu-gadu:: 4748459

Re: MAJ 2012

Postprzez chemik83 » 17 Cze 2012, 19:00

niestety mocno opóźnione :( mam nadzieję że jutro już dostanę je :)
akwarium 300 litrów, sump 70 litrów, 65 kg LS, oświetlenie LED dwie lampy każda po 120W dwa kanały 420mm (niebieski) i white (10 000K)

Image
Awatar użytkownika
chemik83
PROFESJONALISTA
 
Posty: 2089
Obrazki: 487
Rejestracja: 25 Mar 2011, 22:02
Miejscowość: Racibórz
Blog: Wyświetl wpis (8)
Gadu-gadu:: 25921272


Wróć do Magazyn Akwarium

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron