czerwiec 2012

Moderatorzy: chemik83, azja-83

czerwiec 2012

Postprzez leoni » 21 Lip 2012, 20:48

zapraszam do kolejnej lektury czerwcowego MA, oraz Zeszytów Akwarium i Akwarium:

Image


[album]231[/album]
Magazyn Akwarium nr 6/2012 (119)

Mija właśnie rok, odkąd objąłem funkcję Redaktora Naczelnego MA. Muszę przyznać, że czas ten upłynął nadspodziewanie szybko. Choć trudno mi samodzielnie oceniać moją pracę, wydaje mi się, że pismo w tym okresie nieco się zmieniło. Mam nadzieję, że są to zmiany na lepsze i ? wspólnie z całym Zespołem Redakcyjnym ? będziemy je kontynuować w kolejnych numerach Magazynu.
Przechodząc do spraw bieżących, tegoroczne targi zoologiczne INTERZOO ? najważniejsza impreza branżowa na świecie ? są już za nami. Od kilku dni w mediach pojawiają się entuzjastyczne informacje o sukcesie, jakim zakończyła się kolejna ich edycja. No cóż, pod względem biznesowym może rzeczywiście tak jest, jednak z punktu widzenia jakości tej imprezy, pozwolę sobie mieć swoje własne, odrębne zdanie. Dodam, że na INTERZOO bywam regularnie od 2004 r. i ? porównując tegoroczne targi z poprzednimi ich edycjami ? byłem głęboko rozczarowany. W tym roku miałem możliwość pobytu na INTERZOO tylko przez jeden dzień i obawiałem się, że w tym czasie nie zdążę zapoznać się ze wszystkimi atrakcjami targów. Pamiętałem bowiem, że w poprzednich latach często na dokładne obejrzenie tylko jednej z ok. 10-12 hal targowych potrzeba było wielu godzin. W tym roku w ciągu jednego dnia bez problemu obszedłem wszystkie hale i to co najmniej dwukrotnie. Ich powierzchnia wprawdzie się nie zmniejszyła, ale co miałem tam ? jako pasjonat akwarystyki i redaktor czasopisma akwarystycznego ? oglądać? Azjatyckie zabawki i inne gadżety dla psów, wszędzie zresztą podobne lub wręcz takie same, ale za to zajmujące przynajmniej połowę hal? Pod względem akwarystycznym tegoroczne INTERZOO pozostawiły we mnie ogromny niedosyt. Nie znalazłem tam bowiem prawie nic, co rzuciłoby mnie na kolana. ?Prawie? bowiem do wyjątków należały wspaniałe aranżacje akwarystyczne w wykonaniu m.in. Olivera Knotta oraz grupy aquadesignerów związanych w firmą TROPICA (wprost zapierały dech w piersiach), żywe meduzy (to chyba jakaś nowa moda, bo stworzenia te pływały na co najmniej kilku stoiskach) oraz pięć pysznych płaszczek słodkowodnych Potamotrygon leopoldi ?Black Diamond? eksponowanych przez niemieckiego hodowcę. W bieżącym numerze MA publikujemy obszerną fotorelację z targów przygotowaną przez niezawodnego Andrzeja Kociołkowskiego.
Pod względem nowości sprzętowych tegoroczne INTERZOO wypadło również zdecydowanie blado, choć na tym tle pozytywnie wyróżniali się nasi krajowi producenci. Jak stwierdził Pan Mariusz Kwaśniak ? Marketing Manager w firmie TROPICAL, z którym na stoisku tejże firmy miałem przyjemność porozmawiać ? rynek akwarystyczny się zmienia i poszczególni producenci przestali inwestować miliony w spektakularne nowinki techniczne mające znaczenie bardziej wizerunkowe niż biznesowe. Skupiają się raczej na tym, co najłatwiej sprzedać i szybko wprowadzić do masowego obrotu. Dodał również, że osobiście uważa, że już wkrótce zmieni się sam charakter targów zoologicznych i do głosu dojdą firmy oferujące raczej gotowe usługi (jak choćby zakładanie i serwisowanie akwariów) niż same produkty. Pierwsze zwiastuny tego zjawiska można było dostrzec już w tym roku. Czy taka właśnie będzie przyszłość targów zoologicznych? Być może, ale o tym przekonamy się dopiero podczas następnej edycji INTERZOO, która odbędzie się za dwa lata.
Paweł Zarzyński
Redaktor Naczelny MA

Edytorial
Ciekawostki
Żywy i kolorowy obraz, czyli pyszczaki z jeziora Malawi w twoim domu. Część 6: gatunki dla początkujących - Pseudothropheus socolofi
Hokejówka amazońska - niepozorna gwiazda
?Nie taki diabeł straszny?, czyli co należy wiedzieć przed założeniem akwarium morskiego, cz. 2
Ryby wśród palm i storczyków, czyli akwaria w Palmiarni Poznańskiej
Mozambik znany i nieznany, część 1
Bystrzyk Amandy do nanoakwarium i nie tylko
Podstawowe choroby ryb akwariowych i ich zwalczanie
Listy do redakcji
Encyklopedia

[album]230[/album]
Od redakcji
Szanowni Państwo! W odpowiedzi na nasz apel dotyczący poszukiwania nowych autorów ogłoszony przed miesiącem na łamach ?Zeszytów Akwarystycznych? otrzymaliśmy już pierwsze ? i to całkiem liczne zgłoszenia. Bardzo za nie dziękuję i zapewniam, że wszystkie zostaną rozważone i przedyskutowane w gronie redakcyjnym. Już teraz mogę powiedzieć, że dzięki nim uda nam się wzbogacić i rozszerzyć tematykę prezentowaną na łamach tego periodyku. Jednocześnie nadal gorąco zachęcam do przesyłania swoich pomysłów i zgłoszeń. Można kierować je do nas bezpośrednio za pośrednictwem maila (redakcja@magazynakwarium.pl lub pzarzynski@magazynakwarium.pl) albo zamieszczać na stronie internetowej ZA: http://www.zeszytyakwarystyczne.pl. Znajduje się tam specjalna zakładka pt. ?POMYSŁY? przygotowana specjalnie w tym celu. Zapraszam wszystkich do współredagowania naszego periodyku. A dzisiaj prezentujemy kolejny numer przygotowany specjalnie z myślą o pasjonatach roślin wodnych oraz akwarystyki roślinnej.
Paweł Zarzyński
Redaktor Naczelny
Julia Sarnowska, Paweł Zarzyński
Akwarium w kolorze czerwieni,
czyli rośliny o purpurowych liściach
Dźwięk słowa ?roślina? instynktownie kojarzy nam się z zielenią. Rzeczywiście, ogromna większość roślin odznacza się posiadaniem właśnie takiej barwy. Zawdzięczają to chlorofilowi ? zielonemu barwnikowi obecnemu w komórkach roślinnych umożliwiającemu przebieg procesu fotosyntezy. Niemniej rośliny posiadają również inne barwniki, w tym czerwone antocyjany i karotenoidy. U niektórych z nich ich ilość jest tak duża, że dominują nad zielenią chlorofilu. W rezultacie liście roślin nabierają mniej lub bardziej intensywnego, czerwonego zabarwienia. Nadaje im to wyjątkowo atrakcyjnego wyglądu predysponującego do wykorzystania ich w charakterze roślin dekoracyjnych. Gatunki o czerwonych liściach występują również wśród roślin stosowanych w akwarystyce. W przypadku większości z nich uzyskanie tego odcienia wiąże się jednak z zapewnieniem roślinom optymalnych warunków do wzrostu. A to bywa, niestety, niełatwe, bowiem ?czerwone ślicznotki? mają często wygórowane wymagania. Niemniej warto spróbować, bowiem za staranną opiekę i trud włożony w ich uprawę odwdzięczą się nam, zamieniając nasze akwarium w wielokolorowy, rajski ogród kipiący różnymi odcieniami czerwieni. W niniejszej publikacji przedstawimy kilka wybranych gatunków właśnie takich roślin akwariowych oraz zaprezentujemy podstawowe warunki ich uprawy.
500L+120lsump,1XHQI 150W 20K+2x80W aktynika+2x120W LED,obieg Aquabee5000,cyrkulacja Tunze 6095+ WP40, 50kg LR, Odpieniacz DIY by skiba
Awatar użytkownika
leoni
Site Admin
 
Posty: 3792
Obrazki: 244
Rejestracja: 16 Wrz 2007, 15:11
Miejscowość: Rybnik
Blog: Wyświetl wpis (0)
Gadu-gadu:: 4748459

Wróć do Magazyn Akwarium

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron