Marzec 2013

Moderatorzy: chemik83, azja-83

Marzec 2013

Postprzez leoni » 05 Kwi 2013, 19:33

Zapraszam do kolejnej lektury marcowego MA, oraz Zeszytów Akwarium:

Image

Image
Magazyn Akwarium nr 3/2013 (127)

Za oknem ciągle zima. A człowiek już tak marzy o tej wiośnie i świeżym powiewie wiatru ? Zapachu trawy ? Ptasim świergocie ? Po głowie mi chodzą wiosenne piosenki. Zaklinam więc tę pogodę w sercu, aby się objawiła i w realnym życiu. Może wraz nią przyjdą i inne ?ocieplenia?. To naprawdę działa. Na wiosnę ludzie stają się dla siebie życzliwsi i bardziej wyrozumiali. Zaczynają dostrzegać siłę rodzinnych spacerów i zatrzymują się nieco, aby pomyśleć nad kolejnym etapem swojego życia. Pojawiają się przewartościowania. Problemy związane z szarością zimy i koniecznością przetrwania odchodzą nareszcie w przeszłość. A więc przychodź już wiosno, bo cały świat fauny i flory czeka już bardzo niecierpliwie.
Tymczasem u nas ? chemicznie. Polecam artykuły o Estimative Index - kontrowersyjnej metodzie nawożenia roślin oraz drugą część opracowania o chemii wody. Mamy też kolejne części artykułu o akwaponice i relacji z wyprawy Heiko Blehera. O pięknym makropodzie opowiada tym razem Paweł Czapczyk (polecam również opracowanie Joanny i Pawła Zarzyńskich ?Wielkopłetw wspaniały? z ?Magazynu Akwarium? nr 7/2009, s. 16-21. (dostępny online w wersji czytelnej na stronie http://www.magazynakwarium.pl, dział: Archiwalia). W dziale ?Recenzja? ? gratka dla ?morszczaków? przygotowana przez Jarka Kozikowskiego. Swoją drogą zachęcam do przeglądania internetowych opracowań na stronie Akwariat.pl. To nie tylko ?antykwariat akwarystyczny?, ale też znakomity obraz pasji i profesjonalizmu. Projekt jest niekomercyjny i warto go wesprzeć również własnymi pomysłami.
Ponieważ święta wielkanocne już za pasem, życzę Wam: po pierwsze, rychłego nadejścia wiosny (to dla duszy, bo się wtedy, jak pisałam na wstępie, odradza), po drugie, żeby było bogato (to dla ciała i naszych zwierząt, bo też wtedy mają lepiej), po trzecie, nowych odkryć, wzruszeń i pasji (to dla lepszego postrzegania przyszłości).
Hania Stepnowska
Wydawca, p. o. Redaktora Naczelnego
Spis treści

Heiko Bleher: Kalimantan Tengah, cz. 2
Paweł Czapczyk: Macropodus opercularis, czyli fakty i mity o wielkopłetwie
Anna i Aleksander Bielscy: Akwaponika, cz. 2
Clive Green: Metoda Estimative Index: dozowanie suchych soli
Konrad Mączka: Twardość wody w akwarystyce, cz. 2

Image
Akwarium nr 2/2013 (152)

Szanowni Czytelnicy,
Z przyjemnością stwierdzam, że prowadzenie tego niewielkiego dwumiesięcznika sprawia mi ogromną radość. Myślę, że to dlatego, że materiały przygotowywane dla Akwarium są konkretne, problemowe. Nie są to wielkie, ciągnące się opracowania, ale artykuły opisujące pojedyncze przypadki i to najczęściej oparte na własnych doświadczeniach Autorów.
Podobnie jest z artykułem o Indostomus paradoxus Marcina Szuchnika. Polecam ten unikalny zapis z hodowli cierników azjatyckich i tworzenia ?zbiornika marzeń?. To doskonały przykład na to, że ?małe jest piękne? i nie trzeba zaraz być posiadaczem super zbiornika o ogromnych rozmiarach, aby cieszyć się realizowaniem własnych pasji. Dalej ? praktyczny materiał o prostej hodowli fitoplanktonu Łukasza Sobeczko. W kolejnym artykule, znakomicie piszący Jakub Kijak przedstawia własne nowe doświadczenia z hodowli Paracheirodon simulans ? skromniejszego kuzyna popularnego neona czerwonego. Nie zabrakło również w tym wydaniu materiałów przygotowanych przez Pawła Pomiana o sumiku Microsynodontis batesii i sumie Pseudopimelodus bufonius. Krzysztof Kelman, Kierownik Działu Hodowlanego w płockim ZOO, przygotował dla nas informacje o Goodeid Working Group ? Grupie Roboczej dla Ryb z Rodziny Żyworódkowatych. Mam nadzieję, że dzięki tej publikacji więcej osób dowie się o tej szlachetnej i pożytecznej inicjatywie. I wreszcie na koniec ? nowe rośliny z pięknym materiałem fotograficznym od Magazynu Nature Aquarium w opracowaniu Artura Meiera. Całości dopełnia relacja Andrzeja Kociołkowskiego z lubelskich targów Zoopark. Przyznajcie, że to całkiem sporo, jak na takie małe pismo ??
A co nas czeka w najbliższej przyszłości?
Zaraz po świętach 13-14 kwietnia - Wystawa Zwierząt Akwa-Terra-Egzotyka w Lublinie. Tydzień po niej 20-21 kwietnia w Krakowie - VII Spotkanie Tanganickie i I Spotkanie Miłośników Pielęgnic. W maju ? prawdziwy wysyp imprez akwarystycznych: Targi Pet Fair w Łodzi rozpoczynające się 10 maja, po nich, 25 maja - kolejne Targi Branży Zoologicznej Silesia ZOO EXPO w Sosnowcu, i na koniec, 30 maja - Międzynarodowy Konkurs Hodowców Gupika w Bielsku-Białej trwający do 2 czerwca.
Zachęcam do podróżowania i odwiedzania akwarystycznych imprez. Oczywiście zwykliśmy narzekać, że jest nie tak, że wszystko jest coraz gorsze i źle zorganizowane, ale jestem pewna, że z każdych takich odwiedzin imprezy dla akwarystów zawsze coś nowego dla siebie wyniesiemy. A dożo łatwiej iść przez świat, dostrzegając jego pozytywy.
I zwłaszcza tego ? pozytywnego myślenia ? życzę Czytelnikom Akwarium z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.
Hania Stepnowska
p.o. Redaktora Naczelnego

Spis treści

Paweł Pomian
Microsynodontis batesii ? sumik z Afryki

Marcin Szuchnik
Indostomus paradoxus ? konik, iglicznia czy ciernik? ?Moja Mała Azja?

Łukasz Sobeczko
Hodowla żywych pokarmów w domu, część 2: Fitoplankton ? od niego wszystko się zaczyna

Jakub Krzysztof Kijak
Paracheirodon simulans

Paweł Pomian
Pseudopimelodus bufonius

Krzysztof Kelman
Goodeid Working Group

Andrzej Kociołkowski
Wystawa Zoologiczna Zoopark w Lublinie

Artur Meier
Mało znane a godne polecenia rośliny akwariowe: Bucephalandry

Image
dr Paweł Czapczyk
Pielęgniczki południowoamerykańskie

Klejnoty z leśnych strumieni
Pielęgniczki, zwane niekiedy pielęgnicami karłowatymi (od ang. Dwarf cichlid), nie tworzą jednostki systematycznej. To nazwa rozpowszechniona wśród pasjonatów i handlowców, obejmująca grupę niewielkich ryb z rodziny Cichlidae, które zostały skodyfikowane w rodzajach Apistogramma, Dicrossus, Laetacara, Microgeophagus, Nannacara, Taeniacara i in. Pielęgniczki zamieszkują tropikalne wody Ameryki Południowej, a w mniejszej liczbie również cieki wodne Afryki. W samym rodzaju Apistogramma szacuje się obecnie ponad sto taksonów (niektórzy autorzy wskazują blisko trzysta), przy czym dokładna ich liczba trudna jest do ustalenia ? wciąż trwają badania i dyskusje systematyków. Sprawy nie ułatwia zresztą fakt, że przez cały czas odkrywane są nowe gatunki, podgatunki i odmiany. Co więcej, obserwuje się, że ten sam gatunek zamieszkuje nieraz oddzielone od siebie dorzecza jednego regionu i występuje w różnych odmianach kolorystycznych; innym zaś razem te same dorzecza zasiedlają bliźniaczo do siebie podobne, lecz de facto różne gatunki. Niemało zamieszania, ale i pożytku wprowadza Internet, gdzie na rozmaitych forach publikowane są na gorąco nieostre nieraz fotografie i nieprecyzyjne opisy ryb, których ?naukowa tożsamość? nie została jeszcze potwierdzona.
Pielęgniczki południowoamerykańskie zasiedlają przede wszystkim leniwie snujące się strumienie leśne, z wolna przepływające przez sawanny płytkie rzeczki oraz bajorka i oczka wodne w dorzeczu Amazonki. Ich naturalnymi siedliskami są zarówno krystaliczne, jak i czarne wody, których realny koloryt waha się od waloru ledwie zaciągniętej herbaty do nasyconej barwy mocnej kawy. Zasadniczo ryby te preferują więc wody miękkie, a nawet bardzo miękkie, i kwaśne, ale i od tej reguły znajdziemy wyjątki. Niektóre z taksonów spotkać można bowiem również w ciekach o nieco odmiennych parametrach chemicznych ? w tzw. wodach białych. Gęsta roślinność nie jest tam zjawiskiem powszechnym, a często jest jej jak na lekarstwo ? na dnie zalegają za to złogi rozkładających się liści oraz pniaki i konary, koryta rzek przerastają zaś kłącza i korzenie.
Prawidłowe odtworzenie naturalnego środowiska rzecznego Ameryki Południowej może być dla początkującego akwarysty nie lada wyzwaniem. Z drugiej strony, widok zjawiskowych pielęgniczek w biotopowym akwarium, czyli harmonijne zestrojenie owych rybich klejnotów z klimatem czarnych wód Amazonii jest warte zachodu. Powiem więcej: urządzenie zbiornika towarzyskiego na modłę wycinka Rio Negro albo zaimprowizowanie w domowym szkle południowoamerykańskiej kałuży z rozmnażającą się i broniącą narybku parą Mikrogeophagus ramirezi nie tylko przyprawi nas o chwilowy ucisk w gardle czy jednorazowo odbierze nam dech w piersiach, ale stanie się ? może się stać ? początkiem jakże zdrowego uzależnienia na całe życie.
500L+120lsump,1XHQI 150W 20K+2x80W aktynika+2x120W LED,obieg Aquabee5000,cyrkulacja Tunze 6095+ WP40, 50kg LR, Odpieniacz DIY by skiba
Awatar użytkownika
leoni
Site Admin
 
Posty: 3792
Obrazki: 244
Rejestracja: 16 Wrz 2007, 15:11
Miejscowość: Rybnik
Blog: Wyświetl wpis (0)
Gadu-gadu:: 4748459

Wróć do Magazyn Akwarium

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron