Wrzesień 2013

Moderatorzy: chemik83, azja-83

Wrzesień 2013

Postprzez leoni » 27 Wrz 2013, 06:07

Zapraszam do kolejnej lektury wrześniowego MA oraz Zeszytów Akwarium:

Image

Image

Magazyn Akwarium nr 7-8/2013 (131)

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele,
ani się obejrzałem, jak upalne lato anno domini 2013 przeszło do historii, stając się zaledwie miłym wspomnieniem. Oto wrzesień za pasem i milowymi krokami zbliża się Zoo-Botanica we Wrocławiu. To na niej odbędzie się impreza, która już od trzech lat organizowana jest przez Wydawcę „Magazynu Akwarium”. Mowa oczywiście o uroczystości przyznawania i wręczania nagród im. Darka Firleja, które są nie tylko coraz szerzej dyskutowane i komentowane w gronie akwarystów, ale i szczerze oczekiwane. Kto w tym roku zostanie laureatem? Pożyjemy, zobaczymy... Choć z drugiej strony – teraz, kiedy trzymacie w ręku wrześniowe wydania naszych czasopism, wszystko jest już zapewne rozstrzygnięte.
Wrzesień to również miesiąc, kiedy branża akwarystyczna budzi się ze snu letniego, czyli estywacji. Zbiornikom naszym nie grozi teraz przegrzanie, a hodowcom i handlowcom krew jakby szybciej krąży w żyłach i mocniej pulsuje w skroniach. Zakładamy nowe akwaria, zmieniamy obsady, poszukujemy gatunków, na które dotychczas nie mieliśmy miejsca; tych, które do tej pory były poza naszym zasięgiem; lub tych, z których istnienia nie zdawaliśmy sobie po prostu sprawy. Niektórzy z nas sięgają po coraz modniejsze ryby z odłowu. Nie tylko takim pasjonatom i nawet nie tylko zwolennikom akwariów biotopowych polecamy otwierający wrześniowe wydanie MA tekst dr Mai Prusińskiej. Każdy szanujący się akwarysta powinien bowiem ten problemowy artykuł przeczytać. Nic na tym świecie nie jest nieskalane – również za akwarystyką czai się mroczny proceder....
W obecnym wydaniu naszego magazynu znajdziecie ponadto znakomity artykuł specjalizującej się w zbrojnikach Katarzyny Palarskiej, omawiający zasady żywienia tej grupy ryb. Z kolei Mikołaj Szostek przybliża nam cudną zagrzebkę Guenthera, a dr Paweł Zarzyński rzadko spotykanego w akwariach suma Sorubim lima. Obu tym omówieniom towarzyszą świetne zdjęcia Jacka Klonowicza, który – jak zwykle – wprowadza nas w tym numerze w arkana fotografii akwarystycznej. Dr Grzegorz Soszka, niekwestionowany znawca mórz i oceanów, który spędził wiele godzin pod wodą, omawia zjawisko ławicowości wśród ryb, którego to zjawiska zrozumienie niejednemu akwaryście może otworzyć oczy na zachowania niektórych ryb we własnym zbiorniku. Wreszcie Rafał Kozera z akwarium.info.pl głosi konieczność poddawania nowych ryb kwarantannie. Jest w czym wybierać, prawda?
Paweł Czapczyk

Spis treści
Mikołaj Szostek: Zagrzebka Guenthera
Dr Maja Prusińska: Ciemna strona akwarystyki
Paweł Zarzyński: Sorubim lima: groteskowy olbrzym
Katarzyna Palarska: Zasady żywienia zbrojników
Dr Grzegorz Soszka: Ławice
Rafał Kozera: Kwarantanna nowych ryb
Jacek Klonowicz: Szkoła fotografii akwarystycznej (3): Światło – klucz do sukcesu, część 2
Alek Bielski: Sledzik białostocki: Nie da się

Image

Zbigniew Strzelecki
Kolcobrzuchy i inne kolcobrzuchowate w akwarium
Systematyka
Rodzina kolcobrzuchowatych (zwana inaczej rodziną tetrodonowatych bądź rozdymkowatych) – Tetraodontidae – wchodzi w skład rzędu rozdymkokształtnych (zwanych także najeżkowatymi, najeżkokształtnymi czy tetrodontokształtnymi) – Tetraodontiformes. Najbliższa im, siostrzana grupa określana jest mianem najeżek (Diodontidae). Tetraodontidae obejmuje ponad sto gatunków zgrupowanych w dwudziestu pięciu rodzajach. Zdecydowana większość z nich zamieszkuje ciepłe wody morskie (Arothron, Lagocephalus, Canthigaster, Contusus, Omegophora, Tylerius i inne). Kilka gatunków natomiast, które rekrutują się głównie z rodzajów Tetraodon, Colomesus, Carinotetraodon, Auriglobus, przystosowanych jest do wody słonawej lub słodkiej, albo też pojawiają się naprzemiennie we wszystkich trzech typach wód.
Ryby te stanowią niezwykle ciekawą alternatywę dla wielu innych ryb akwariowych, choć często – z uwagi na silny terytorializm, rozmiary ciała, rodzaj wody – są także sporym wyzwaniem dla akwarysty. Rzadko więc goszczą w zbiornikach domowych. Warto poświęcić im jednak nieco uwagi, gdyż interesujące zachowania, inteligencja, często swoista kolorystyka i niewątpliwy urok tych zwierząt powinny być niezaprzeczalnym argumentem podczas rozważań nad uruchomieniem kolejnego zbiornika w domu.

Image
Zeszyty Terrarystyczne nr 3/2013 (08)

Szanowni i Drodzy Czytelnicy!
Kończą się wakacje, czyli czas letniej kanikuły, jak to dawniej mawiano. Pełne słońce i afrykańskie upały, znaczące czerwcowe, lipcowe i częściowo sierpniowe dni, przywodziły na myśl życie w innych strefach klimatycznych. Wdzierające się nocą, a zwabione światłem owady bywały dokuczliwe. Przy czym stojąca na parapecie mojego pokoju rosiczka była innego zdania, mając urozmaicony w tym czasie jadłospis, który w postaci muchówek i komarów szczodrze obsiadał jej bujne pędy. Jakkolwiek moje „domowe” płazy czuły się w tym czasie doskonale, to jednak nie był to dobry okres na zakup nowych zwierząt.
Niestety popełniłem fatalny w skutkach błąd i z góry opłaciłem wysyłkę: wybór padł na ropuchę agę. Moja żona, atrakcyjna kobieta o imieniu Agnieszka, zamówienie przeze mnie tej ropuchy (agi) potraktowała bardzo osobiście – jako personalną obelgę. A ropuszka – mimo wszelkich starań dokładanych ze strony nadawcy – trzykrotnie docierała do mnie martwa. Na szczęście powoli nastają chłody…
Dodam, że od znajomego nabyłem tego lata również dwie pary żab bananowych z odłowu. Wykosztowałem się niesłychanie. I gdyby żona dowiedziała się, ile za te niepozorne, niewyściubiające za dnia ślepiów spod liści istoty zapłaciłem, od razu wystawiłaby mnie za drzwi z torbami (na osłodę dodając mi może same żaby).
A co w samym magazynie? Otóż w obecnym wydaniu „Zeszytów Terrarystycznych” znajdziecie świetną monografię Pogona henrylawsoni autorstwa Alicji Papiór, drugą część artykułu Piotra Piliczewskiego o wężach z rodzaju Lampropeltis, napisany z pasją tekst Macieja Lendora o roślinach w paludarium, wnikliwy materiał czworga autorów o modliszce Ephestiasula pictipes oraz artykuł Łukasza Skomoruchy poruszający kwestię ustawodawstwa związanego ze „zwierzętami niebezpiecznymi”.
Zapraszam do lektury!
dr Paweł Czapczyk
Redaktor Naczelny
pczapczyk@zeszytyterrarystyczne.pl

SPIS TREŚCI
Alicja Papiór: Pogona henrylawsoni – miniaturowy brodacz
Maciej Lendor von Wattermark: Nogami w błocie, czyli w świecie paludariów, część 2
Piotr Piliczewski: Węże z rodzaju Lampropeltis w terrarium, część 2
Łukasz Skomorucha: Modliszki typu „bokser” na przykładzie Ephestiasula pictipes
Łukasz Skomorucha: Zwierzęta niebezpieczne w polskim prawie
500L+120lsump,1XHQI 150W 20K+2x80W aktynika+2x120W LED,obieg Aquabee5000,cyrkulacja Tunze 6095+ WP40, 50kg LR, Odpieniacz DIY by skiba
Awatar użytkownika
leoni
Site Admin

Obrazki: 244
Miejscowość: Rybnik
Blog: Wyświetl wpis (0)
Gadu-gadu:: 4748459

Wróć do Magazyn Akwarium

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość