LUTY-MARZEC 2014

Moderatorzy: chemik83, azja-83

LUTY-MARZEC 2014

Postprzez leoni » 17 Mar 2014, 12:02

Zapraszam do kolejnej lektury LUTOWO-MARCOWEGO wydania MA i Zeszytu Akwarium oraz Akwarium:

Image

Image
Magazyn Akwarium nr 2-3/2014 (137)

Drodzy Czytelnicy,
W trzecią rocznicę śmierci Darka Firleja, założyciela i długoletniego redaktora naczelnego MA, przychodzi mi znowu zaczynać od początku. Znowu uśmiecham się do wspomnień, które zawsze wiązały się z akwarystyką i tym magazynem. Podobno smak życia tkwi w przemijaniu. No cóż … Niech tak będzie.
Pewnie już wielu z Was wie, że nasze wydawnictwo poszerzyło swoją ofertę o kolejny tytuł adresowany do branży zoologicznej. Ma on tyle wspólnego z nami, że posiada działy poświęcone akwarystyce, choć w innym ujęciu. Zapraszam do odwiedzania strony internetowej pisma ZooBiznes – www.zoobiznes.pl. Jest całkowicie dostępne i możecie ściągnąć je w formacie pdf na swój komputer. Jeżeli prowadzicie sklep lub macie znajomych, którzy nie otrzymali od nas papierowego egzemplarza, zapraszam do zamówienia go również przez stronę czasopisma.
Na pozostałych naszych stronach internetowych powoli dokonują się zmiany. W pierwszym rzędzie odnowimy wygląd strony firmowej www.petpublications.pl , ponieważ, jak się okazuje, statystycznie ma największą odwiedzalność. Zawdzięcza ją dużej liczbie artykułów z Bazy Artykułów Akwarystycznych i Terrarystycznych udostępnionych w trybie powszechnym. I to jest trend o tendencji wzrastającej.
Może powinnam się wytłumaczyć z podwójnego numeru… Nie planowaliśmy takiego rozwiązania, ale oczywiście życie napisało swój scenariusz. Prenumeratorzy wiedzą, że to nie zubaża wykupionego przez nich abonamentu (dla Nich to jest zawsze jeden numer z zakupionej prenumeraty). Natomiast klienci empików lepiej przyjmą numer podwójny niż taki z datą lutową w marcu. To zawsze dla sprzedaży pisma lepiej. Musieliśmy więc wybierać …
Pozdrawiam ciepło z nadzieją, że spodoba się Wam nasz „nowy” Magazyn.
Piszcie do nas, pytajcie, krytykujcie, proponujcie…
p.o. Redaktora Naczelnego
Hania Stepnowska

Spis treści
Nadchodzące wydarzenia
W obiektywie Kocana
Encyklopedia: Trigonostigma heteromorpha, Egeria densa, Pomacea diffusa
Paweł Pomian: Nannacara anomala
Joanna i Paweł Zarzyńscy: Planiloricaria cryptodon – dziwak wśród zbrojników
Marta Posim: Diagnostyka chorób ryb – na czym właściwie polega?
Magdalena Jedlińska: Bałtyk w szkle, cz. 2: Jaką rybę wybrać?
Alek Bielski: 2000 l dla altumów: Fotorelacja z zakładania zbiornika
Michał Maciejewicz: Zakup, podróż i aklimatyzacja krewetek – czyli jak nie stracić nowo zakupionych zwierząt
Jarosław Kozikowski: Recenzja książki Huberta Zientka: Encyklopedia. Ryby akwariowe
Problemy i diagnozy: kolejna część dyskusji „Dokąd idziesz Akwarystyko?”
Listy do redakcji
Produkty na rynku

Image
Zwartki w akwarium
Zwartki, zwane też kryptokorynami – rośliny dzieciństwa niejednego akwarysty, niegdyś powszechnie widywane w zbiornikach domowych, dziś są nieco zapomniane i niedoceniane. Stanowiły podstawowy element wystroju akwariów od lat 50. ubiegłego wieku obok równie popularnych roślin, takich jak marsylia czterolistna, nurzaniec śrubowy, wgłębka wodna czy heterantera paskowana. I ta kariera zwartek za szkłem trwała długo. Dopiero w latach 90. pojawiły się nowe gatunki roślin, które przyćmiły ich blask. Na pewien czas zniknęły ze sklepów akwarystycznych, ale obecnie powoli odkrywamy na nowo ich tropikalny urok i zalety.
Rodzaj Cryptocoryne, należący do rodziny Araceae (obrazkowatych), obejmuje kilkadziesiąt gatunków roślin tropikalnych pochodzących z Azji Południowo-Wschodniej. Etymologia nazwy rodzajowej wywodzi się z języka greckiego i oznacza w wolnym przekładzie „ukrytą buławę”. Jest to nawiązanie do kolby wrastającej w kwiatostan rośliny.
Zwartki to na ogół rośliny średniej wielkości, ale pomiędzy poszczególnymi gatunkami istnieją duże różnice: od kilku centymetrów do nawet ponad 1 m. Część podziemną stanowi krótkie, grube kłącze. Wyrastają z niego rozetowato ułożone liście. Blaszki liściowe są całobrzegie (czasem pofalowane) mają różnorodne kształty: od lancetowatych, eliptycznych i wydłużonych, po szerokie i sercowate. Kolor liści jest także zróżnicowany - jasnozielony do brązowego. Część spodnia liści często bywa ubarwiona czerwono, a nawet brunatnie, czasem występują na niej purpurowe plamki.
Kwiaty zwartek mają kształt mięsistej kolby wyrastającej na krótkim pędzie nierzadko częściowo ukrytym w podłożu. Zakwitają najczęściej emersyjne (czyli nadwodne) formy roślin. Można je uprawiać w obu formach, zarówno emersyjnie, jak i submersyjnie.

Image
Akwarium nr 1-2/2014 (157)

Szanowni Czytelnicy!
Nasze małe pismo wchodzi w kolejny rok swojego odnowionego istnienia. To już 16. numer wydany przez wydawnictwo Pet Publications. Bardzo mnie to cieszy, ponieważ nasz dwumiesięcznik ciągle znajduje Czytelników.
Nie będę jednak ukrywać, że szukam nowych pomysłów dla tego pisma. W zamierzeniu miało być poradnikiem dla hodowców i o hodowcach. Mam jednak wrażenie, że zboczyło nieco z tej drogi. Chciałabym, aby w każdym wydaniu znalazły się w nim artykuły praktyczne zawierające opisy hodowli i rozmnożeń konkretnych gatunków. Stąd moje poszukiwania autorów, którzy znają dylematy hodowlane od podszewki, z autopsji. Bardzo zachęcam do opisywania własnych doświadczeń. Tu umiejętności redagowania tekstów mają drugorzędne znaczenie. To niewielkie pismo nie potrzebuje też tekstów długich z opisami pochodzenia większych grup rodzajowych. Potrzebne są nam artykuły odnoszące się do konkretnego gatunku czy problemu.
Chciałabym również, aby pismo charakteryzowała różnorodność. Stąd w bieżącym wydaniu znajdziecie nie tylko opracowanie o rybach krajowych, ale także na temat krewetek, chorób ryb, kwarantanny związanej z zarybianiem oczka ogrodowego, przegląd sposobów czyszczenia szyb akwariowych oraz encyklopedyczny artykuł o roślinie.
Zapraszam do współpracy.
I do lektury, oczywiście.

Hania Stepnowska
p.o. Redaktora Naczelnego

Spis treści

Paweł Zarzyński
Drobne ryby krajowe w akwarium, cz. 2

Czyszczenie szyb

Paweł Szewczak
Macrobrachium sp.: od krasnoludka do giganta

Choroby ryb: Zapalenie przewodu pokarmowego

Joanna Kamińska
Zanim zarybisz swoje oczko: Kwarantanna

Przemek Leśniak
Cuphea anagalloidea – łodygowa ślicznotka


Image
500L+120lsump,1XHQI 150W 20K+2x80W aktynika+2x120W LED,obieg Aquabee5000,cyrkulacja Tunze 6095+ WP40, 50kg LR, Odpieniacz DIY by skiba
Awatar użytkownika
leoni
Site Admin
 
Posty: 3792
Obrazki: 244
Rejestracja: 16 Wrz 2007, 15:11
Miejscowość: Rybnik
Blog: Wyświetl wpis (0)
Gadu-gadu:: 4748459

Wróć do Magazyn Akwarium

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron