Widłonogi (Copepoda) od A do Z

Moderatorzy: chemik83, azja-83

Widłonogi (Copepoda) od A do Z

Postprzez chemik83 » 07 Maj 2012, 13:34

Hodowla widłonogów- prostsze niż Ci się wydaje

[album]79[/album]

Niektóre ryby, bezkręgowce morskie ciężko utrzymać w akwarium jeśli nie mają odpowiedniego pokarmu który występuje w naturze a prawie w ogóle jest niedostępny w akwarium . Rozmnażanie ryb jest również problematyczne a nie chodzi tutaj o samą ikrę bo ryby chętnie mnożą się w niewoli, problem pojawia się z ich wykarmieniem w pierwszych tygodniach. Dostarczenie larwom odpowiedniego pokarmu sprawi, że wiele ryb udaje się z powodzeniem rozmnażać w warunkach laboratoryjnych jak i domowych (ponad 100 gatunków ryb morskich udało się już rozmnożyć). W naturze widłonogi stanowią około 90% planktonu morskiego i wiele ryb jak i ich cykl rozmnażania jest od nich uzależniony. Niestety wiele z tych gatunków widłonogów nie da się rozmnażać w warunkach laboratoryjnych czy nawet domowych. Ale kilka z nich z powodzeniem jest rozmnażane co daje zielone światło do rozmnażania ryb w warunkach nawet domowych. Sama ich hodowla jest bardzo prosta, nie wymaga dużo czasu a zalety widłonogów są bezcenne. Ten artykuł będzie takim kompendium wiedzy na temat ich biologii, cyklu życia, oraz hodowli w warunkach domowych. Opisana metoda jest na tyle prosta że pozwoli ona każdemu hodowcy rozmnażać je bez najmniejszych problemów. Widłonogi są ważnym pokarmem dla narybku który jest za duży by zjadać wrotkę morską.
Wiadomym jest, że wiele larw ryb trudno wyżywić w pierwszych fazach ich życia. W morzu w planktonie występują i są dostępne dla larw wszystkie etaty rozwoju widłonogów (również naupliusy). Dlatego widłonogi są tak ważnym i czasem jedynym pokarmem dla narybku ryb. Zakres ich wielkości to 0,05 mm do 2 mm dla dorosłych osobników), stosując odpowiednie sita można dostarczyć narybkowi odpowiedniej wielkości widłonogi. Larwy widłonogów są bogatsze w kwasy tłuszczowe niż dorosłe osobniki przez co są bardziej odżywcze dla larw ryb co przyczynia się do sukcesu w rozmnażaniu ryb morskich. Z powodu że widłonogi nie są dostępne w sklepach zoologicznych należy je hodować w domu nie tylko w celu rozmnażania ryb ale również by ryby i bezkręgowce w akwarium czuły się dobrze. Stosowanie widłonogów w małych akwariach przyczyni się do tego, że uda nam się utrzymać w dobrej kondycji parkę mandarynów, co zazwyczaj jest trudne w małych akwariach z małą ilością żywej skały.
Widłonogi
Grupa widłonogów jest bardzo zróżnicowana i obejmuje ponad 10 000 różnych gatunków. Występują zarówno w wodach słonych jak i słodkich. Widłonogi mogą prowadzić zarówno tryb pasożytniczy jak i swobodnie pływać w toni wodnej jako znaczna część planktonu lub żyć w dnie (warstwie dna morskiego).
Rozwój:
Z jaj wykluwają się pławiki które przechodzą 5 faz rozwoju (NI do NV), szóstym stadium rozwoju są meta nauplius (NVI). Wraz ze zmianą fazy rozwoju zmienia się wzrost i kształt naupliusa. Po stadium N-V następuje pięć stadiów kopepodita (CI- CV). Stadium CVI to już forma dorosła w której można zidentyfikować płeć widłonoga. Zapłodnione jaja są przechowywane w woreczku u samicy. Jaja są na początku ciemnobrązowe. Podczas rozwijania się zarodków zmienia się ich odcień do jasnobrązowego, a u dojrzałych zarodków pojawia się ciemne miejscu wykształconego oka. Larwy wychodzą z woreczka i zaczynają swobodnie pływać. Etap pierwszy trwa kilka godzin, zanim przekształcą się w NII, potem następuje szybki rozwój do etapu NVI. Po nim następuje przekształcenie do CI, w którym zmienia się kształt ciała, rozwija się przez kolejne etapy aż do formy dorosłej CVI. Wielkość samicy jest znacznie większa od samca. Czas rozwoju w zależności od temperatury trwa od zarodka do naupliusa (NVI) w ciągu 4-5 dni i pełnej dojrzałości CVI trwa w sumie 10-12 dni (w temperaturze około 25st.C).
Ekologia:
Widłonogi są wszystkożerne, niektóre gatunki są mięsożerne, pasożytnicze. Potrafią być również drapieżnikami wobec innych bezkręgowców oraz larw ryb. Większość widłonogów jest detrytusożerna oraz odżywia się fitoplanktonem. Niektóre gatunki wykazują drapieżnictwo, a naupliusa są wtedy filtratorami.
Występowanie:
Widłonogi występują zarówno w wodzie słodkiej jak i słonej (do prawie 35%) i w zakresie temperatur 10-28st.C, jakoś wody również zróżnicowana (od czystej bo bardzo zanieczyszczonej. Innym słowem mówiąc widłonogi są zwierzętami tolerującymi wahania temperatury i parametrów wody. Widłonogi również tolerują okresy bez pożywienia, a jest to spowodowane dużą rezerwą tłuszczów. Wiele widłonogów jest odpornych i dlatego niektóre z nich nadają się do hodowli również w warunkach domowych.
Temperatura hodowli:
Widłonogi potrafią przetrwać w zakresie temperatur od 6-28st.C, jednak najlepiej rozwijają się w zakresie od 20 ? 25 stopni Celsjusza. W niższych temperaturach rozwijają się gorzej, a przy wyższych temperaturach jest ciężko utrzymać hodowlę przy życiu.
Wartość odżywcza:
Różne gatunki widłonogów mają różne wartość odżywczą w diecie larw ryb (w zależności od sposobu karmienia). Larwy ryb wymagają długich łańcuchów nienasyconych kwasów tłuszczowych (HUFAs) w diecie, aby zapewnić im prawidłowy rozwój układu nerwowego. HUFAs nie jest syntetyzowany przez ryby, dlatego muszą go zdobywać poprzez zjadanie zooplanktonu. Dobrze karmione widłonogi fitoplanktonem mają duży zapas HUFAs dlatego są tak ważne w odchowaniu larw i narybku różnych gatunków ryb morskich.
Hodowla widłonogów:
Jeśli chodzi o samą hodowlę widłonogów nie przysparza ona większych problemów. Warunkiem jest oczywiście posiadania widłonogów które nie wykazują drapieżnictwa w dorosłej formie CVI a dalej pozostają filtratorami planktonu. W każdym innym wypadku należy izolować formy dorosłe od form larwalnych NI-NVI co w warunkach domowych jest dość kłopotliwe, gdyż wiąże się to z zastosowaniem kilku pojemników i prowadzenia równoległych hodowli.
Jeśli chodzi o zasolenie to używamy takiego samego jak w zbiorniku docelowego (akwarium lub zbiornik do odchowu narybku). Jeśli mamy widłonogi z nieznanej hodowli to należy je stopniowo aklimatyzować do żądanego zasolenia. Najłatwiej jest to uczynić dodając do porcji zarodowej widłonogów po kropli fitoplanktonu i stopniowo dodawać coraz więcej aż do osiągnięcia odpowiedniego zasolenia. Jednak zazwyczaj widłonogi są hodowane w zakresie zasolenia 1,022-1,026 chyba że sprzedawca zaznaczy inaczej. U nas dostępne są głównie widłonogi hodowane w niskim zasoleniu, które w dojrzałej formie są drapieżne więc nie nadają się do hodowli. Mam nadzieję, że wkrótce pojawią się w sprzedaży również gatunki filtrujące jako dorosłej formy. Hodowlę widłonogów nie trzeba napowietrzać, ich rozwój jest optymalny bez dodatkowego źródła tlenu. Niektóre gatunki podczas stosowania napowietrzania padają a jest to głównie spowodowane tym, że ich larwy są bardzo delikatne i zostają one uszkodzone przez szybką cyrkulację wody spowodowaną napowietrzaniem.
Jeśli mamy już widłonogi które żyją w toni wodnej oraz nie są drapieżnikami w formie dojrzałego osobnika ich hodowla sprowadza się tylko do karmienia. W tym celu do porcji zarodowej dodamy stopniowo fito aż do uzyskania odpowiedniej objętości. Najlepiej jest posiadanie docelowego zbiornika w zakresie od 10-50 litrów wtedy rozwój jest najbardziej optymalny.
Moja hodowla widłonogów wyglądała następująco. Do 0,5 litra fito dodałem porcję zaaklimatyzowanego fito (około 100 sztuk dorosłych form). Następnie co tydzień dolewałem po 0,5 litra świeżego fito. W tym czasie nastąpił znaczy wzrost populacji widłonogów i w chwili obecnej w 25 mililitrów jest ich ponad 100 sztuk (w różnych stadiach rozwoju), czyli zagęszczenie jest bardzo dobre. Docelowo chce przenieść hodowlę do zbiornika minimum 25 litrów i posiadać ciągłą hodowlę w celu rozmnażania i skarmiania dla ryb. Jako zabezpieczenie zawsze chce posiadać równoległą hodowlę zapoczątkowaną tak samo jak moja pierwsza, czyli zaczynając od małej objętości dążąc do uzyskania zbiornika 25 litrowego. Taka hodowla zapewni mi dużą ilość wartościowego pokarmu dla ryb jak i odchowu larw i narybku.
Co dalej??
Gdy mamy już dużą hodowlę widłonogów prócz skarmiania dorosłymi osobnikami możemy również dopasować wielkość widłonogów przez ich segregację za pomocą odpowiednich sitek. W praktyce otrzymujemy różne stadia widłonogów które będę służyły do skarmiania różnych larw ryb odpowiednio dopasowując wielkość stadium widłonogów do wielkości narybku.
Alternatywna hodowla na spirulinie:
Eksperymentalnie prowadzę również hodowlę na spirulinie jak na razie hodowla ma się dobrze a o jej efektach napiszę później.
Niestety hodowla na samej spirulinie się nie udała. Najprawdopodobniej było to spowodowane gniciem jedzenia na dnie.
Hodowla widłonogów w pigułce
*Ważne by widłonogi były filtratorami również jako postać dorosła
*Do hodowli używamy dużych zbiorników (akwarium, wanienki itp.) o pojemności minimum 25 litrów
*Etap pierwszy: załatwić odpowiednie widłonogi
*Etap drugi: aklimatyzacja
*Etap trzeci: karmienie fitoplanktonem do wyznaczonej objętości w odpowiednich odstępach czasowych
*Etap czwarty: połów widłonogów
*Etap piąty: restart hodowli raz na pół roku lub rok

całość jeszcze dopracuję wizualnie i pododaje jakieś fotki :)
akwarium 300 litrów, sump 70 litrów, 65 kg LS, oświetlenie LED dwie lampy każda po 120W dwa kanały 420mm (niebieski) i white (10 000K)

Image
Awatar użytkownika
chemik83
PROFESJONALISTA
 
Posty: 2089
Obrazki: 487
Rejestracja: 25 Mar 2011, 22:02
Miejscowość: Racibórz
Blog: Wyświetl wpis (8)
Gadu-gadu:: 25921272

Re: Widłonogi (Copepoda) od A do Z

Postprzez marektustin » 26 Lis 2016, 19:50

Witam
Kupilem sobie pare mandarynkow do mojego morskiego akwarium i chcialbym hodowac dla nich tiger pods . Przeczytalem Twoj artykol, ale zbyt profesjonalnie to dlaa mnie brzmi :)
Czy zechcialbys udzielic mi kilku wskazowek, jak chodwac copepods?\
Pozdrawiam z Californii, Marek
marektustin@gmail.com
moge ci wyslac moj numer gg
marektustin
 
Posty: 1
Rejestracja: 26 Lis 2016, 19:45
Blog: Wyświetl wpis (0)
Gadu-gadu:: 0

Re: Widłonogi (Copepoda) od A do Z

Postprzez leoni » 14 Gru 2016, 20:35

no nieźle jak na ludzie z za oceanu czytają :)
500L+120lsump,1XHQI 150W 20K+2x80W aktynika+2x120W LED,obieg Aquabee5000,cyrkulacja Tunze 6095+ WP40, 50kg LR, Odpieniacz DIY by skiba
Awatar użytkownika
leoni
Site Admin
 
Posty: 3792
Obrazki: 244
Rejestracja: 16 Wrz 2007, 15:11
Miejscowość: Rybnik
Blog: Wyświetl wpis (0)
Gadu-gadu:: 4748459

Re: Widłonogi (Copepoda) od A do Z

Postprzez chemik83 » 18 Gru 2016, 15:13

najprościej do widłonogów dolewać fitoplankton i postawić całość w słoiku lub akwarium na oknie i samo się robi nic więcej nie trzeba :)
akwarium 300 litrów, sump 70 litrów, 65 kg LS, oświetlenie LED dwie lampy każda po 120W dwa kanały 420mm (niebieski) i white (10 000K)

Image
Awatar użytkownika
chemik83
PROFESJONALISTA
 
Posty: 2089
Obrazki: 487
Rejestracja: 25 Mar 2011, 22:02
Miejscowość: Racibórz
Blog: Wyświetl wpis (8)
Gadu-gadu:: 25921272

Re: Widłonogi (Copepoda) od A do Z

Postprzez leoni » 22 Gru 2016, 09:25

najlepiej na nasłonecznionym parapecie
500L+120lsump,1XHQI 150W 20K+2x80W aktynika+2x120W LED,obieg Aquabee5000,cyrkulacja Tunze 6095+ WP40, 50kg LR, Odpieniacz DIY by skiba
Awatar użytkownika
leoni
Site Admin
 
Posty: 3792
Obrazki: 244
Rejestracja: 16 Wrz 2007, 15:11
Miejscowość: Rybnik
Blog: Wyświetl wpis (0)
Gadu-gadu:: 4748459

Re: Widłonogi (Copepoda) od A do Z

Postprzez andyson » 04 Lut 2017, 07:41

Time to travel nice


คาสิโน


:banan: :banan: :banan:
andyson
 
Posty: 2
Rejestracja: 02 Lut 2017, 06:28
Blog: Wyświetl wpis (0)
Gadu-gadu:: 0


Wróć do Akwarystyka morska

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron