Jaka Obsada ?

Moderatorzy: chemik83, azja-83

Jaka Obsada ?

Postprzez sonic01 » 22 Wrz 2008, 19:27

Mam zamiar pozbyć się moich pielęgnic pawiookich i zmienić obsadę i muszę przy tym uwzględnić również zachcianki mojej połowicy coby ją bardziej zapalić do akwarystyki i tu mam prośbę do Was. Akwarium mam 240 l o wym. 120 x 40 x 50 cm i ja chcę do niego wpuścić 30 -40 neonów innesa. Żona koniecznie chce skalary tak ze 4 sztuki i jak to określiła jeszcze jakieś inne kolorowe i ruchliwe rybki. Co Wy byście mi polecili ? Niekoniecznie rybki muszą być z tego samego biotopu ale takie aby wymagały zbliżonych warunków. Akwarium ma być dekoracyjne a nie służyć do rozmnażania. Z góry dziękuję za porady.
Awatar użytkownika
sonic01

Blog: Wyświetl wpis (0)

Postprzez Lendziu » 22 Wrz 2008, 20:12

Napiszę tak: neony i skalary (te oryginalne) to ten sam kontynent.. aby już trzymać się biotopu można skusić się na pielęgniczki ramireza, kakadu (najlepiej jedne z nich).

Ja mógłbym skusić się na obsadę: 20-30 neon innesa, 10-15 neon czarny, 4 skalary, 1+2 ramireza bądź kakadu, i na dno ok 5 kirysków. Można neona innesa wymienić na neona czerwonego - jest o wiele większy i bardziej uwidacznia swe kolory. Z tymi rybami nie ma żadnego problemu i powinny żyć ze sobą w zgodzie. Skalar dodatkowo powinien zbić neony w stado.

Takie akwarium utworzyłbym na ziemi ogrodowej (tzw. Low-Tech), dodatkowo nie trzeba byłoby zwiększać oświetlenia /mówiłeś mi, że masz standardową pokrywę z oświetleniem/.. rośliny o ile o nich także myślisz to na początku kilka koszyków sagittarii i jakaś szybkorosnąca rotala (lub cobomba bądź moczarka) na pierwszy miesiąc, aby akwarium nie poszło w glony.

Lendziu
Awatar użytkownika
Lendziu
DOŚWIADCZONY AKWARYSTA

Postprzez sonic01 » 23 Wrz 2008, 11:51

Co do obsady czy zamiast tych pielęgniczek można by dorzucić stadko razbor klinowych ? I jeszcze pytanie odnośnie podłoża : czy faktycznie dać na dno ziemi ogrodowej (taka z ogrodu wykopana czy kupna dla kwiatów ) i czy to potem przysypać żwirkiem ? Jaka warstwa ziemi a jaka żwirku ? Nie będzie toto potwornie brudzić ?
Awatar użytkownika
sonic01

Postprzez Lendziu » 23 Wrz 2008, 17:19

Zrezygnowałbyś z 3-4 pielęgniczek, a więc musiałbyś zrezygnować dodatkowo z kolejnych ryb, gdyż razbora jest rybą stadną i czuje się dobrze w gromadzie minimum kilkunastu sztuk. Dodatkowo (wiem, że nie patrzysz na biotop), ale razbora to ryba azjatycka, a większość ryb proponowanych przeze mnie to ryby nowego kontynentu.

oprócz razbor także pięknymi rybami są tęczanki.

Moje L-T (zdjęcia kilkudniowego zbiornika, które ze względu na śladowe ilości roślin zostanie zaprezentowane w galerii w terminie późniejszym):

Do pustego akwarium włożyłem docięte kawałki grubego podkładu pod panele, jako ogranicznik (może być tektura itp). Następnie obsypałem je dookoła żwirkiem na wys. 2-3cm, a do środka wsypałem ziemię kwiatową także na wys. 2-3cm. Potem wyciągnąłem podkłady, wyrównałem całość podłoża i powstało (widok w góry):
Image

Widok z przodu:
Image

Następnie włożyłem dociętą siatkę budowlaną (z waty szklanej o oczkach ok 0,5cm, ale może być plastikowa o oczkach max 1-1,5cm):
Image

Następnie przysypujesz siatkę kolejną warstwą piasku, żwirku, czy substratu i sadzisz rośliny. Na początku funkcjonowania akwarium nie można szaleć z oświetleniem, aby nie podłapać większej ilości glonów... Potem obserwujesz już tylko rozrost roślin.

Pozdrawiam.
Lendziu
Awatar użytkownika
Lendziu
DOŚWIADCZONY AKWARYSTA

Postprzez sonic01 » 23 Wrz 2008, 19:18

Hmm, byłem dziś w hurtowni w Rydułtowach i akurat były tęczanki neonowe które bardzo spodobały się mojej żonce więc razbory wyeliminowałem, pielęgniczki też a będą tęczanki tylko zastanawiam się ile sztuk kupić. Co do tej ziemi kwiatowej to jak ją przygotowujesz - prosto z worka czy jakoś dezynfekujesz ? Z neonami mam kłopot bo innesa są u niego po 1,5 zł a czerwone po 4 zł co przy ilości 30 sztuk robi różnicę. Masz jakiś namiar na tego gościa z opolskiego co o nim mówiłeś że czasem wozi czerwone do kogoś z Rybnika ?
Awatar użytkownika
sonic01

Postprzez Lendziu » 23 Wrz 2008, 21:41

Ziemia trafia prosto z worka. Na Twoje akwarium wystarczy jej ok 8 litrów.

Tęczanki neonowe, pomimo tego iż są słabo wybarwione, jak na tęczanki, posiadają czerwone (samce) i pomarańczowe (samice) płetwy ogonowe.. Fajny efekt osiągnąłbyś wpuszczając ok 15 tęczanek... Pływanie stadne mogłeś zaobserwować u tego hodowcy w Rydułtowach - należy tylko pamiętać, że t. neonowe rosną do 6-7cm, a inne są nawet większe...

Tęczanki to ryby bardzo szybkie i zwinne, chętnie zjadają wszystko co się rusza i mieści się do pyska np. złapane w domu muchy.... Ja miałem problem z wyłapywaniem przez nie dużych okazów krewetek.

A może pokusiłbyś się na same tęczanki różnych gatunków??

Np:
http://pl.wikipedia.org/wiki/T%C4%99czanka_Boesemana
Awatar użytkownika
Lendziu
DOŚWIADCZONY AKWARYSTA

Postprzez sonic01 » 24 Wrz 2008, 07:01

Tęczanka Boesemana bardzo ładna rybka ale z tego co poczytałem to zagrożona wyginięciem więc czy jest wogóle dostępna w handlu ? A po moich pawiookich akwa jednogatunkowe raczej odpada. Na chwilę obecną jestem zdecydowany na 25 neonów innesa, 4 skalary, 8 tęczanek i na dno kilka kirysków ale muszę poczytać które kiryski rosną mniejsze bo nie chcę dużych.
Awatar użytkownika
sonic01

Postprzez Adrian Dziki » 08 Paź 2008, 06:29

Witam

Po pierwsze szkoda ,że pozbywasz się pawiookich ,to przecież piękne , cudowne i inteligentne ryby ... no ale cóż ...

temat umieszczone jest w dziale biotopy ,czyli jak rozumiem ,chcesz mieć rybki pochodzące mniej więcej z jednego biotopu ....

skalary i neony ,trochę bym się bał o neonki ,szczególnie mniejsze osobniki mogą zostać zjedzone ... ale jeśli zakupisz nieco podrośnięte okazy ,skalary się do nich nie dobiorą .Podobnie bedzie ,jeśli zakupisz młode skalary ,nawet jak dorosną ,nie będą atakować współmieszkańców.

Myślę ,że 30-40 szt neonów ,to dobra liczba .

Co do tęczanek i rozbor klinowych ,kwestia gustu ,rozumiem ,że tworzysz jakiś biotop ,a to nie ten sam kontynent.

A może by tak

1 -2 pary akarek czerwonobrzuchych lub paskowanych lub kratkowanych? Rybki łagodne ,niezwykle kolorowe ,mogłyby stanowić uzupełnienie obsady
pozdrawiam

Adrian Dziki
Image
Adrian Dziki

Postprzez sonic01 » 08 Paź 2008, 19:50

Rybcie już są i mam :
40 neonów innesa, takie już podrośnięte,
4 skalary małe
6 tęczanek neonowych
5 kirysków panda
2 zbrojniki niebieskie
4 mieczyki i 4 molinezje (nieplanowane ale prezent od dzieciaków)
to chyba wszystko i o niczym chyba nie zapomniałem
szukam jeszcze otosków ale nigdzie nie ma.
Awatar użytkownika
sonic01

Wróć do Biotopy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość